trzeci zakon
-
rel. w Kościele katolickim organizacja religijna związana z danym zakonem, ale zrzeszająca ludzi świeckich, którzy realizują zasady tego zakonu w swoim codziennym życiu, jednak nie mają obowiązku składania ślubów zakonnych i mieszkania w klasztorze
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
osoby związane z religią i kościołem
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
miejsca i instytucje związane z religią i kościołem -
synonimy: tercjarstwo
-
- trzeci zakon franciszkański
- członek, członkini trzeciego zakonu
-
Przypomnijmy w tym miejscu, że tercjarzami nazywa się członków trzeciego zakonu (w języku łacińskim tertii ordinis i stąd też nazwa), istniejącego obok pierwszego - męskiego i drugiego - żeńskiego. Trzecie zakony, do których należą ludzie świeccy żyjący w świecie (czyli poza klasztorem), istnieją u franciszkanów, dominikanów, karmelitów itp.
źródło: NKJP: Matka Świętego, Dziennik Polski, 2001-10-27
W kaplicy odbywają się spotkania duszpasterskie neokatechumenatu, trzeciego zakonu franciszkańskiego, a także różne konferencje - mówi o. gwardian Marek Augustyn.
źródło: NKJP: (WT): Zabrudzona i zasolona, Dziennik Polski, 2001-04-25
Wycieńczona ofiarnym życiem zmarła w nocy z 16 na 17 listopada 1231 r. Kanonizowana cztery lata później, została wybrana patronką trzeciego zakonu franciszkańskiego.
źródło: NKJP: Tadeusz Żychiewicz: „O Albercie Wielkim i Elżbiecie z Turyngii”, Z teki Tadeusza, prasa, 1994
W Kongresie Apostolstwa świeckich wzięli udział także przedstawiciele wielu istniejących i działających coraz bardziej aktywnie Instytutów świeckich, na wzór dawnych trzecich zakonów zakładanych jako stowarzyszenia osób prowadzących normalne życie zawodowe i postrzeganych w społeczeństwie jako „zwykli” obywatele.
źródło: NKJP: Budzenie uśpionych, Dziennik Polski, 2000-11-25
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: trzeci , zakon