rubel transferowy

  • ekon.  jednostka umownej waluty stosowanej w latach 1964-1991 do rozliczeń wzajemnych pomiędzy socjalistycznymi państwami należącymi do Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej: Albanią, Bułgarią, Czechosłowacją, NRD, Polską, Rumunią, Węgrami i ZSRR
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Finanse

    waluta

    • rozliczenia w rublach transferowych
    • płacić rublami transferowymi
      kupować za ruble transferowe
  • Był rok 1990 i nasza gospodarka otwierała się na świat. Polskie firmy mogły swobodnie handlować z zagranicą, wymieniając złotówki na dewizy. Tylko w obrotach z ZSRR obowiązywała ciągle wirtualna waluta - rubel transferowy, której kurs wyliczali towarzysze radzieccy (według nich rubel wart był wtedy dolara).

    źródło: NKJP: Joanna Solska: Prawo i lewo, Polityka, 2002-03-02

    W 1971 roku podjął pracę w dziale księgowości Olsztyńskich Fabryk Mebli. W latach osiemdziesiątych urzędnik, a później dyrektor departamentu handlu zagranicznego Ministerstwa Finansów, któremu podlegał między innymi nadzór nad spółkami polonijnymi, złotym dewizowym, rublem transferowym i eksport wewnętrzny.

    źródło: NKJP: Piotr Gabryel, Marek Zieleniewski: Piąta władza czyli Kto naprawdę rządzi Polską?, 1998

    31 grudnia 1991 r. na ostatnim posiedzeniu RWPG rozliczenia w rublach transferowych zostały zniesione. Wydaje mi się, że strona polska zrezygnowała z rozliczeń w rublach transferowych już w 1990 r.

    źródło: NKJP: Stenogram z 61. posiedzenia Komisji Śledczej 15 kwietnia 2005 r.

    Jak informuje Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, możliwość rublowego importu z obu krajów jest pozostałością rozliczeń umów clearingowych zawartych z Rumunią i Bułgarią przed przejściem na handel wolnodewizowy. Bułgarzy winni są nam z tego tytułu 195 mln, Rumuni zaś blisko 40 mln rubli transferowych.

    źródło: NKJP: Rubel polsko-bałkański, Gazeta Wyborcza, 1994-08-17

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  rubel ,  transferowy 
Data ostatniej modyfikacji: 23.10.2015