-
1.a
kulin. potrawa z przetartych lub zmiksowanych owoców, a współcześnie także innych produktów żywnościowych, mająca konsystencję puszystą, półpłynną lub kremową, w zależności od użytych składników i sposobu przygotowania -
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Jedzenie i jego przygotowanie
rodzaje pokarmu/potraw i ich cechy -
- delikatny mus; mus owocowy; jabłkowy, malinowy, morelowy,...; czekoladowy; łososiowy; ziemniaczany
- mus z owoców; z jabłek, z czekolady; z łososia, z pstrąga, z tuńczyka; z drobiu, z kurczaka, z szynki, z wątróbki; z selera
- mus z sosem śmietanowym
- ciasto, naleśniki, placki, rogal; makaron z musem; słoik z musem
-
Na deser był mus czekoladowy z sosem herbacianym. Genialny! Jeszcze teraz czuję jego zapach.
źródło: NKJP: Witaj w klubie grzecznych dziewczynek, prasa, 1998
Panna Cotta - to wykwintne ciasto o smaku śmietankowo-waniliowym z aromatycznym musem owocowym, inspirowane najpopularniejszym, włoskim deserem o tej samej nazwie.
źródło: NKJP: (P): Nowości handlowe, Dziennik Polski, 2006-08-17
Trudno się połapać w szerokiej gamie ciast i tortów, które wyglądają superapetycznie, choć bardzo się różnią jakością. Bierzcie przede wszystkim fantastyczny tort z grubą warstwą arcylekkiego, delikatnego musu cytrynowego (w kolorze białym) na podwójnym spodzie [...].
źródło: NKJP: Piotr Bikont: Jadłem w..., Gazeta Wyborcza, 1992-05-08
Natomiast spośród zapowiadanych licznych atrakcji stołu warto wymienić m.in.: roladki Afrodyty, tort cytrynowy, pomidorki koktajlowe faszerowane musem z łososia, indyka w maladze, wołowinę po burgundzku i polędwicę po angielsku.
źródło: NKJP: (PK): Charytatywny taniec, Dziennik Polski, 2002-01-18
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. mus
musy
D. musu
musów
C. musowi
musom
B. mus
musy
N. musem
musami
Ms. musie
musach
W. musie
musy
Inne uwagi
Zwykle lp
-
fr. mousse 'piana'