ktoś wyzywa los

 • ktoś swoim zachowaniem i swoimi czynami świadomie ryzykuje, że stanie się coś złego
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

 • Nie mam się czego bać, burz nie boję się zresztą od dawna. Zdaję sobie sprawę, że poprzez tę publikację wyzywam los. Możecie sobie używać na mnie, ale zdecydowałem się na to, bo inaczej byłbym tchórzem. Mam czyste sumienie.

  źródło: NKJP: Ewa Łosińska: Nie donosiłem Służbie Bezpieczeństwa, Dziennik Polski, 2008-02-09

  Henryk Pobożny, Zawisza Czarny, Władysław Warneńczyk, książę Józef, Romuald Traugutt, wszyscy oni otwartymi spojrzeniami wyzywali los. Podziwiałem ich za tę pogardę śmierci, pozbawiali ją całej władzy, nie tylko sami stawali ponad, swoją odwagą wyzwalali nas wszystkich, myślałem o nich głęboko podniesiony na duchu.

  źródło: NKJP: Witold Zalewski: Pożegnanie twierdzy, 2000

  W naszym mieście, co jakiś czas pojawiali się osobnicy rąbnięci na tle militarnym. Ten pierwszy zapamiętany nawet wyzywał los. Lata to były szczególnie złe, wszędzie węszyli za wrogiem, szpiegiem i dywersantem, przedwojennych oficerów wsadzali do pudła, a on paradował w bardzo żywej kolorystycznie kombinacji stroju kawaleryjskiego.

  źródło: NKJP: Marek Nowakowski: Powidoki, 2010

  Mieliśmy to szczęście, że chowaliśmy się w klimacie bardziej samorządowym, byliśmy bardziej otwarci na innowacje niż pozostałe części kraju. Jest też coś takiego w naturze ludzi z gór, żeby wyzywać los.

  źródło: NKJP: Marek Lubaś-Harny: Ziemia, która rodzi milionerów, Gazeta Krakowska, 2006-04-14

  Chińczycy, nie chcąc wyzywać losu i kusić złodziei, jeżdżą brudnymi, poobijanymi gratami. Każdy ma przykręconych kilka zameczków, a to blokujących koła, a to pozwalających przykuć ramę do latarni.

  źródło: NKJP: Włodzimierz Kalicki: Chiny 3, Gazeta Wyborcza, 1998-04-03

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  ndk, npch; odmienny: wyzywać

  odpowiednik aspektowy: ktoś wyzwał los

Data ostatniej modyfikacji: 18.10.2018