odwaga cywilna
-
gotowość do mówienia lub robienia rzeczy, które są niezgodne z tym, co się mówi lub robi powszechnie lub które mogą w jakiś sposób narazić na negatywne konsekwencje, oraz do przyjmowania odpowiedzialności za swoje słowa i czyny
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
zwroty grzecznościowe i zachowania akceptowane społecznie -
- duża, wielka odwaga cywilna
- akt, dowód; brak odwagi cywilnej
- wymagać odwagi cywilnej
mieć; znaleźć odwagę cywilną
-
Ten najdziwniejszy z Poniatowskich odznaczał się jedną wielką zaletą: miał odwagę cywilną i - bez względu na konsekwencje - zawsze szczerze mówił to, co myślał.
źródło: NKJP: Marian Brandys: Nieznany Książę Poniatowski, 1960
Napisał Ksiądz, że hierarchia Kościoła powinna zareagować na antysemickie wypowiedzi duchownych - bo inaczej będzie współwinna szerzeniu się w Polsce nienawiści. (Środowisko dziennikarskie uznało, że to dowód odwagi cywilnej, a miesięcznik „Press” przyznał Księdzu Polskiego Pulitzera).
źródło: NKJP: Witold Bereś, Krzysztof Burnetko: Kadisz za księdza, Gazeta Wyborcza, 1999-01-09
Gdyby za twoją odmową stały niewzruszone kanony natury religijnej, byłbym ją uszanował, ale ponieważ wzięła się ona z małostkowości i braku odwagi cywilnej, oświadczyłem ci, że nie życzę sobie, abyś mnie nadal odwiedzał.
źródło: NKJP: Christian Skrzyposzek: Mojra, 1996
- Surowo ukarani? Przecież to wspaniali chłopcy, zachowali się bez zarzutu! Znaleźli w sobie dość cywilnej odwagi, aby się przyznać. Nie spytałem ich o nazwiska. Gdyby nie spełnili mojej prośby, nikt by im niczego nie udowodnił, a cała rzecz poszłaby w zapomnienie.
źródło: NKJP: Antoni Kroh: Starorzecza, 2010
Niewyobrażalne pranie mózgów przetacza się przez nasz kraj. Żyjemy w czasach, kiedy trzeba mieć dużą cywilną odwagę, żeby głosić odmienne, nie w pełni proeuropejskie opinie.
źródło: NKJP: Kazimierz Andrzej Zych: Unijny Szczyt Uparcia cz. II, Wieści Podwarszawskie, 2003-01-19
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: odwaga , cywilna
Zwykle lp