spółka cywilna
-
ekon. praw. spółka, w której wspólnicy zobowiązują się do wykonywania wspólnego celu gospodarczego, majątek spółki tworzą wkłady pieniężne i rzeczowe wspólników oraz dochody spółki, a za zobowiązania wobec wierzycieli wspólnicy odpowiadają zarówno majątkiem spółki, jak i własnym
-
Skrót: s.c.
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Biznes
funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw -
- właściciel, wspólnik; umowa; majątek; przekształcenie, upadłość spółki cywilnej
wkład do spółki cywilnej
wkład w spółce cywilnej - utworzyć, założyć, zawiązać spółkę cywilną
- właściciel, wspólnik; umowa; majątek; przekształcenie, upadłość spółki cywilnej
-
Wprawdzie podmiotami podatku dochodowego od osób prawnych są przede wszystkim osoby prawne, ale obowiązek podatkowy ciąży także na niektórych jednostkach nie posiadających osobowości prawnej. Przykładem są wspólnicy spółki cywilnej, którzy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych.
źródło: NKJP: Stanisław Owsiak: Finanse publiczne, 1998
Zawiązałem spółkę cywilną, wziąłem 300 mln kredytu i chciałem produkować wędliny. Interes się nie udał, kredytu nie ma czym spłacić, a bank nalicza odsetki karne i grozi komornikiem.
źródło: NKJP: Czy możemy pomóc?, Gazeta Wyborcza, 1994-05-10
Rozpoznając zażalenie na postanowienie oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości spółki cywilnej, działającej pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowe „B.” w B.-B., z tego powodu, że majątek dłużnika oczywiście nie wystarcza nawet na zaspokojenie kosztów postępowania [...].
źródło: NKJP: Uchwała z dnia 6 listopada 2002 r., III CZP 67/02, Orzecznictwo Sądu Najwyższego, Izba Cywilna, 2002-11-06
W spółce cywilnej wspólnik odpowiada za sprawy spółki całym swoim majątkiem.
źródło: NKJP: Internet
Z danych przekazanych przez wydział inicjatyw gospodarczych wynika, że w ciągu roku w Jeleniej Górze przybyło ponad 800 nowych podmiotów gospodarczych. Jednak wzrost ten wynika głównie z nowych przepisów, które nakazały wszystkim osobom prowadzącym spółki cywilne zarejestrować się jako osobne podmioty.
źródło: NKJP: (KOM): Biją mniejszych, Gazeta Wrocławska, 2001-11-27
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: spółka , cywilna