Najświętsza Ofiara

  • rel.  msza święta - najważniejsza ceremonia liturgiczna w Kościołach chrześcijańskich ustanowiona przez Chrystusa na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    sakramenty i obrzędy religijne

    • celebrować, sprawować Najświętszą Ofiarę
      uczestniczyć w Najświętszej Ofierze
  • Czy dla Księdza urlop jest czasem wypoczynku, czy pełni Ksiądz jakieś posługi kapłańskie? - Nie wyobrażam sobie dnia bez Mszy Świętej. Dlatego codziennie udaje się do kościoła, by sprawować Najświętszą Ofiarę.

    źródło: NKJP: EKO-U Nas, 2002

    Świętowanie niedzieli ma od samego początku dla chrześcijan znamię moralne. Uczestniczenie w Najświętszej Ofierze, ukazującej ofiarną, aż do śmierci krzyżowej, miłość Chrystusa, zobowiązuje do miłości. Ten najdoskonalszy akt kultu, sprawowany w niedziele i uroczystości, stał się najpierw w obyczaju chrześcijan, a potem w prawie Kościoła, ścisłym obowiązkiem [...].

    źródło: NKJP: Stanisław Jasionek: Rodzinny przewodnik po życiu wiarą, 2009

    W kościele była tylko grupka ludzi. Starsza pani, dwie dziewczyny i jeden chłopak z fachową łysiną i w okularkach á la matrix. No i zaczęliśmy Najświętszą Ofiarę. Zawsze mam świadomość, że celebruję Mszę Świętą w Kościele, a więc wraz z wiernymi.

    źródło: NKJP: Głos Ojca Pio, 2003-02

    Dlatego Msza Święta była dla Sługi Bożego sprawą najważniejszą i najświętszą, stanowiła centrum Jego życia i każdego dnia. Wyznaje, że jako kapłan nigdy nie opuścił sprawowania Najświętszej Ofiary. Do Mszy Świętej przygotowywał się przez rozmyślanie, a po jej zakończeniu długo trwał na dziękczynieniu.

    źródło: NKJP: Powiedział Bogu: Totus Tuus: Dziennik Polski, 2005-11-05

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  Najświętsza ,  Ofiara 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2014