broń sieczna

  • broń biała służąca do zadawania cięć
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Wojsko i wojna

    broń

  • hiperonimy:  broń
    • stara broń sieczna
  • Krzyk pierwszych rannych i ryk rozjuszonych walką mężów zagłuszył głos trąb i słowa komendy. Po chwili dwa szeregi starły się już na broń sieczną. Zazgrzytały na tarczach i kaskach ostre cięcia mieczów.

    źródło: NKJP: Halina Rudnicka: Uczniowie Spartakusa, 1951

    [...] tegoroczny sezon rycerskich turniejów powoli dobiega końca. Okres jesienno - zimowy będzie okazją do wzięcia udziału w ćwiczeniach fechtunku oraz zajęciach doskonalących wszelkiego rodzaju cięcia i osłony. Będzie to również czas sprzyjający skompletowaniu różnych elementów uzbrojenia i broni siecznej, która, niestety, podczas wielu walk turniejowych nieco się zniszczyła pod wpływem zadawanych ciosów.

    źródło: NKJP: Ewa Wawoczny: Wiec rycerstwa śląskiego, Nowiny Raciborskie, 2003-11-05

    Choć szabla polska była formą broni siecznej tak odrębną od innych szabel i tak znaną, to jednak ani w encyklopediach niemieckich, ani w angielskich czy francuskich nie ma hasła: szabla polska.

    źródło: NKJP: Włodzimierz Kwaśniewicz: Dzieje szabli w Polsce, 1993

    Chętnie bym się zajął zbieraniem militariów, ale na to trzeba mieć odpowiednie zezwolenia, zabezpieczenia, żeby nie wpadły w nieodpowiednie ręce. Oczywiście mam broń sieczną typu szable, bagnety, ale nie palną.

    źródło: NKJP: /dota/: Niektórzy mówią o nim 'wariat', Echo Dnia, 2005-10-21

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  broń ,  sieczna 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 25.09.2011