tkanka łączna
-
anat. tkanka w organizmach zwierząt i człowieka składająca się z dużej ilości substancji międzykomórkowej i rzadko rozsianych w niej elementów komórkowych, odpowiedzialna za łączenie innych tkanek, utrzymywanie kontaktu między nimi i transport w organizmie
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego
części ciała, elementy i substancje składowe
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
budowa i funkcjonowanie organizmów zwierzęcych -
- komórki; białka; choroby tkanki łącznej
-
Jego żona była chora na pewną, rzadko na szczęście spotykaną chorobę [...]. Charakteryzowała się ona postępującym kostnieniem komórek tkanki łącznej i zazwyczaj od zdiagnozowania tej choroby do śmierci pacjenta mijało tylko kilka lat. W związku z tym, że tkanka łączna jest prawie wszędzie, niemal całe ciało staje się kością, sztywnieje.
źródło: NKJP: Bożena Zambrzycka: I ty możesz schudnąć: hipnoza, najnowsze diety, programy odchudzające, leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, 2001
Pod naskórkiem leży skóra właściwa, zbudowana z włóknistej tkanki łącznej, zawierającej kolagen. Taka budowa zapewnia skórze wytrzymałość i sprężystość.
źródło: NKJP: Agnieszka Fedorczyk: Tyle słońca w całym mieście, Gazeta Wyborcza, 1999-05-29
Witamina ta chroni „zły” cholesterol LDL przed utlenianiem, zmniejszając jego zdolność do odkładania się w ścianach tętnic. Działa też regenerująco na tkankę łączną; m.in. dzięki niej skóra jest gładka, elastyczna i mniej podatna na tworzenie się zmarszczek.
źródło: NKJP: Aleksandra Cichocka: Dla zdrowia i urody, Kuchnia, 1998-07
Przełom nastąpił, kiedy stwierdzono, że kolagen można ekstrahować w formie rozpuszczalnej z młodych tkanek łącznych zwierzęcych, w których nie jest on jeszcze dostatecznie usieciowany kowalencyjnymi wiązaniami poprzecznymi.
źródło: NKJP: Leokadia Kłyszejko-Stefanowicz: Cytobiochemia: biochemia niektórych struktur komórkowych, 1995
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: tkanka , łączna