złamany grosz

złamany cent

 • najmniejsza ilość pieniędzy
  • złamany cent
  • rzadziej złamana złotówka
 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Finanse

  waluta

  • nie chcieć, nie dostać, nie oddać, nie pozostawić, nie wziąć, nie zobaczyć nawet złamanego grosza; nie być wartym złamanego grosza
 • Przyjmując jednak „wariant optymistyczny” i zakładając - niestety, hipotetycznie, że jakieś złamane grosze się znajdą, to najbezpieczniej dla pracodawców, PUP-u i bezrobotnych także, będzie podpisywanie umów na miesiąc z możliwością (także tylko hipotetyczną) kolejnego ich przedłużenia na równie krótki czas.

  źródło: NKJP: Obserwator: Z sesji Rady Powiatu Kłodzkiego, Euroregio Glacensis, 2001

  - Wrócił pokorny, przepraszał, prosił o pieniądze? Ani złamanego grosza nie dawaj! Nie wolno ci, bo pomożesz, ułatwisz. A masz przeszkadzać, uniemożliwiać.

  źródło: NKJP: Małgorzata Najgrodzka: Powrót z U, Gazeta Wyborcza, 1992-09-23

  „Podkreślamy, że nie zarabiamy na tłumaczeniach nawet złamanego grosza. Robimy wszystko we własnym wolnym czasie, w ramach własnych ambicji i w imię szeroko pojętej publicznej pomocy.

  źródło: NKJP: Ryszard Parka: Nie taki pirat oczywisty, Dziennik Zachodni, 2007-05-22

  Felek Chmura odszedł, nie zostawiając złamanego grosza. Pogrzebano go na koszt magistratu. Syna oddano do sierocińca, który zakładała kiedyś Stefania.

  źródło: NKJP: Magdalena Tulli: W czerwieni, 1998

  Mało kto spodziewał się, że niejaki Gordon Matthew Sumner znajdzie się kiedyś w panteonie gwiazd rock’n’rolla. A już z pewnością nikt nie postawiłby na niego złamanego centa w Uniwersytecie Warwick, gdzie ten wieczny student bardziej przykładał się do kieliszka niż do nauki.

  źródło: NKJP: Mariusz Czubaj: Dziadek Żądło, Polityka, 2001-06-23

  Gdyby to prowadziła struktura rządowa, nie uzyskalibyśmy złamanego centa. Kiedy prowadzi to organizacja pozarządowa, napływają kolejne środki.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 11.01.2001

  Słyszy się o gospodarzach, którzy już zalesili nieużytki, ale nie dostali za to złamanej złotówki z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - denerwuje się Zbigniew Sokołowski z Paprotni (gm. Brzeziny).

  źródło: NKJP: (KUP): Na najsłabszych glebach powiatów brzezińskiego i łódzkiego wschodniego sadzi się głównie sosny oraz jawory, dęby, klony i brzozy Rekompensaty w lesie, Dziennik Łódzki, 2002-10-28

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: złamany, grosz

Data ostatniej modyfikacji: 26.01.2016