coś pomogło jak umarłemu kadzidło

coś pomogło tyle, co umarłemu kadzidło

 • coś w ogóle komuś nie pomogło i nie przydało się
  • coś pomogło tyle, co umarłemu kadzidło
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  słownictwo oceniające

 • Postawiły i tablicę (szkoda, że nie podpisaną przez wójta i bez wymiaru grożącej kary) z kategorycznym zakazem wysypywania odpadów. Pomogło jak umarłemu kadzidło... „Pobożny” ludek nie doczekał referendalnej niedzieli, żeby znów zapaskudzić piękną, rekreacyjną trasę i las wokół niej.

  źródło: NKJP: „Syf i malaria”, Dziennik Polski, 2003-06-12

  - Rany boskie, Kazik - żachnął się piechur - nie cierpię takiego trajlowania. Tylko wierz w twoją ofensywę na Zachodzie. Teraz ci pomoże jak umarłemu kadzidło. Bij się bez rządu, bez dowództwa, bez broni. Wykołowali nas dupą do wiatru, bośmy się dali wykołować.

  źródło: NKJP: Jan Józef Szczepański: Polska jesień, 1955

  Przecież to nie od was zależy, czy Jan Paweł II zostanie uznany za świętego czy nie. Wierzącym to pomoże jak umarłemu kadzidło, a dla nie wierzących nie ma znaczenia.

  źródło: NKJP: Internet

  To wola polityczna skłania go do organizowania blokad na drogach i twierdzenia, iż to w obronie biednych i bezrobotnych, podczas gdy doskonale wie, że te blokady pomogą biedakom tyle, co umarłemu kadzidło. A nawet jeszcze gorzej, bo powodują szkody oraz straty gospodarcze, co może powiększyć liczebność biednych i bezrobotnych.

  źródło: NKJP: Wola polityczna, Dziennik Polski, 2003-04-25

 • typ frazy: fraza czasownikowa

  dk, npch; odmienny: pomóc

  odpowiednik aspektowy: coś pomaga jak umarłemu kadzidło

Data ostatniej modyfikacji: 31.10.2013