zapluty karzeł reakcji
-
pogard. w propagandzie początkowego okresu Polski Ludowej: żołnierz Armii Krajowej
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
świat dawnych epok i wydarzenia historyczne -
Do klasztoru w Wąchocku – jedynego bodaj polskiego miasta, które w czasach komunistycznych miało pomnik żołnierza AK – powrócił „Ponury” po 44 latach. Wcześniej nazywa się go zdrajcą, konfidentem Gestapo, potem zaplutym karłem reakcji, a jeszcze później kwituje milczeniem.
źródło: NKJP: Maciej Siembieda: Tam, gdzie rosną legendy, Trybuna Śląska, 2001-06-29
Najbardziej wątpliwymi i bolesnymi sprawami były dla mnie procesy polityczne, które organizowano w Polsce. Sprawa stosunku do AK, kiedy się mówiło „zapluty karzeł reakcji”. Dla mnie, którego w czasie okupacji nie było w kraju i nie wypadło mi walczyć z AK, to hasło było szokujące.
źródło: NKJP: Teresa Torańska: Oni, 1985
Charakterystyczne, że w Ymce prawie w ogóle nie mówiło się o polityce. - Zbyt wielu było wśród nas zaplutych karłów reakcji z „Zośki”, „Wachlarza”, „Baszty” - wspomina Malento, w czasie Powstania kapral podchorąży „Góral” z batalionu „Parasol”. - Za dużo każdy z nas miał do stracenia.
źródło: NKJP: Mariusz Urbanek: Zły Tyrmand, 1992
Przez króciutki czas powojenny powstańcy - żywi i martwi - byli jeśli nie fetowani, to jednak tolerowani. Potem sytuacja dramatycznie się zmieniła. „Zaplute karły reakcji”, AK-owskie „pachołki sanacyjnej władzy” zasługiwały na potępienie i zapomnienie.
źródło: NKJP: Jolanta Wachowicz-Makowska: Panienka w PRL-u, 2007
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m1, odmienny: zapluty , karzeł -
Pochodzi z plakatu wydrukowanego w 1945 roku - "Olbrzym i zapluty karzeł reakcji", autorstwa Włodzimierza Zakrzewskiego, na którym ukazany był żołnierz Ludowego Wojska Polskiego i opluwający go karłowaty człowiek - żołnierz Armii Krajowej.