-
2.
pot. pogard. gazeta, która przez mówiącego uważana jest za mało wartościową z jakichś względów -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Środki masowego przekazu
prasa -
hiperonimy: gazeta
-
Do czarnej propagandy są głupsi. A to miejscowa gadzinówka wyspecjalizowana w niszczeniu ludzi, a to anonimowi autorzy ulotek rozrzucanych na przystankach i w blokach.
źródło: NKJP: Jacek Łęski: Kto się boi „słabej” kobiety, Gazeta Radomszczańska, 2009-11-25
Nie robiłem i nie będę robił z tego tajemnicy, że na bieżąco śledzę internetowe wydania tej gadzinówki [...].
źródło: NKJP: Internet
[...] wykorzystuje środki masowego przekazu, by sprowokować polskie władze do popełnienia jakiegoś koszmarnego błędu. Dokładnie temu służyło opublikowanie w lewicowej gadzinówce artykułu o kartoflach, o prezydencie, o premierze i o mamie.
źródło: NKJP: Tomasz Lis: Sami przeciwko wszystkim, Dziennik Zachodni, 2006-11-10
Zamiast czytać różnej maści gadzinówki i brukowce, zalecam wartościowe pozycje.
źródło: NKJP: Internet
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. gadzinówka
gadzinówki
D. gadzinówki
gadzinówek
C. gadzinówce
gadzinówkom
B. gadzinówkę
gadzinówki
N. gadzinówką
gadzinówkami
Ms. gadzinówce
gadzinówkach
W. gadzinówko
gadzinówki
-
Od: gadzina 'jadowite zwierzę, gad; podły człowiek', częściowa kalka z niem. Reptilienfond 'fundusz gadzinowy - pogardliwa nazwa dawana w Niemczech funduszom przeznaczonym na subwencjonowanie oddanej rządowi prasy i na tajne cele polityczne' (M.Arcta Słowniczek wyrazów obcych, 1899). Nazwa łączona przez podobieństwo fonetyczne z wydawaną podczas I wojny światowej na Śląsku proniemiecką gazetą „Godzina Polski”.