ktoś staje do raportu

  • urzęd.  ktoś pojawia się u przełożonego lub organu decydującego w danej sprawie w związku z chęcią przedstawienia jakiejś kwestii, prośby albo skargi lub w związku ze swoim wykroczeniem
  • CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

    Praca

    organizacja i hierarchia w pracy, stosunki służbowe

  • Minął jakiś czas i poszedłem do wojska. Starałem się być najlepszym żołnierzem. Sądziłem, że wojsko to oaza sprawiedliwości w tym świecie. [...] Zobaczyłem większe bagno niż gdziekolwiek. Zacząłem pić, łapałem ancle (wojskowy areszt), ZOMZ-y (zakaz opuszczania miejsca zakwaterowania). Po jakimś czasie byłem dyżurnym do ukarania. Ktoś coś zrobił, ja stawałem do raportu.

    źródło: NKJP: Wacław Sondej: Z Bogiem na ustach ..., Gazeta Wrocławska, 2002-05-24

    Kapral kazał dyżurnemu przynieść szaflik z wodą. Ustawił nas z butami w ręku na baczność. Każdą parę niby to skrupulatnie oglądał. Potem groźnie oznajmił: - [...] Za to, że przez was musiałem stawać do raportu, ja wam dzisiaj pokażę. [...] Wyglądało na to, że on już sobie upatrzył ofiary do maltretowania.

    źródło: NKJP: Ignacy Krowiak: Wspomnienia dziadka Ignacego - część V, Pinezka.pl, 2004-08

    Z rana przychodzi, ospowata twarz, staje do raportu, melduje się. Ja taki a taki, sierżant, mam rozkaz doprowadzić was pod Pińsk, możecie być spokojni, nic złego się wam nie stanie, to partyzancki kraj, a jakby coś, to możecie na mnie polegać.

    źródło: NKJP: Teresa Torańska: Oni, 1985

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    ndk, npch; odmienny:  stawać 

    odpowiednik aspektowy: ktoś stanął do raportu

Data ostatniej modyfikacji: 06.07.2017