jestem w domu
-
używane w sytuacji, gdy mówiący domyślił się już czegoś, zrozumiał coś, rozwiązał dany problem, załatwił coś lub jest już przekonany, że uda mu się to zrobić
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
słownictwo oceniające -
Kiedy podczas spotkania z fizykami [...] zaproponowano mi, by na rok fizyków napisać utwór o ruchu, już wiedziałem, że jestem w domu. Od razu przyszedł mi na myśl cytat z Dantego o miłości, a także pierwsze słowa z „Raju”: „Chwała temu, kto wszystko w ruch wprawia...”.
źródło: NKJP: Katarzyna Janowska: Symfonia wędrówki przez życie, Polityka, 2005-12-24
Wystarczy teraz zdjąć moją nową koronę i mamy dwie próbki: twoją i moją. Zbadamy je i jesteśmy w domu. A na razie musisz się zabawić w dentystę i wyjąć koronę. - O nie, nie mam zamiaru. To musi zrobić fachowiec.
źródło: NKJP: Antoni Kapelański: Wielki Koneser, 2006
Jeśli więc poprzez tarczę uda się wzmocnić sojusz, to będziemy krok dalej w kierunku wspólnej polityki bezpieczeństwa. Jeszcze tylko uszyjmy wspólną politykę energetyczną i będziemy w domu ... Czuję sceptycyzm niemieckich kolegów.
źródło: NKJP: Urodziny cioci Europy, Polityka, 2007-03-31
Przesuwanie drobin stylistycznego prochu? Żonglowanie ziarnami piasku? To Niedźwiedzkiego kręci? Tak, to. Byliśmy w domu. Pojąłem.
źródło: NKJP: Teatr od rymu, Dziennik Polski, 2008-05-12
Po jakimś czasie zorientowałem się, że ktoś jeszcze wpadł na taki sam pomysł. No to już byłem w domu i wiedziałem, na kogo szczególnie powinienem uważać.
źródło: NKJP: Maria Nurowska: Mój przyjaciel zdrajca, 2004
-
typ frazy: fraza zdaniowa
ndk Człon jestem odmienia się przez liczbę i czas