Trzech Króli
-
święto Objawienia Pańskiego, obchodzone przez katolików 6 stycznia
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
uroczystości i święta
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
sakramenty i obrzędy religijne -
synonimy: Epifania
Objawienie Pańskie
hiperonimy: święto
-
- święto, uroczystość, wieczór Trzech Króli
-
W wielu domach w przeddzień Trzech Króli gaszono palący się przez cały rok ogień w kominie i dopiero nazajutrz rozpalano go od płomienia zapalonego od kościelnych świec.
źródło: NKJP: Andrzej Chwalba (red.): Obyczaje w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych: praca zbiorowa, 2004
Na Kurpiach, Podlasiu, Warmii i Mazurach wypiekano w wigilię Nowego Roku lub w święto Trzech Króli figurki zwierząt, lepione z ciasta - krowy i konie, jelenie oraz „nowelatka”, które wieszano pod pułapem, zwykle w pobliżu stolika z świętym obrazem albo rzeźba.
źródło: NKJP: Aleksander Jackowski: Polska sztuka ludowa, 1974
Od Trzech Króli po wsiach wędrowali z szopkami przebierańcy, odbywały się wesela, a długie zimowe wieczory sprzyjały wzajemnym odwiedzinom wielokrotnie przeradzającym się w zabawy, na które należało z fasonem dojechać kumoterkami.
źródło: NKJP: (aza): Bukowiańskie mięsopusty, Tygodnik Podhalański, 1996
Znam taką wioszczynę w Gorcach, gdzie jak muzykusy miejscowe pojadą na Dolny Śląsk grać wedle obyczaju na weselach osiedlonych tam sąsiadów, jak pojadą po Trzech Królach, tak wracają po Środzie Popielcowej.
źródło: NKJP: Kazimierz Wyka: Rzecz wyobraźni, 1959
Choinkę rozbierało się w dzień po Trzech Królach - i życie wracało wówczas do swego codziennego, ściśle ustalonego biegu.
źródło: NKJP: Zdzisław Morawski: Gdzie ten dom, gdzie ten świat, 1994
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: Króli -
Nazwa święta pochodzi od trzech mędrców ze Wschodu, którzy według Ewangelii św. Łukasza przybyli z daleka, podążając za gwiazdą, aby oddać pokłon Jezusowi narodzonemu w Betlejem.