tłusty czwartek

 • ostatni czwartek karnawału, kiedy urządzane są zabawy i ludzie częstują się pączkami i faworkami
 • Zapisywane też wielkimi literami: Tłusty Czwartek.

 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Tradycja

  zwyczaje i obyczaje

  • tradycja tłustego czwartku
   z okazji tłustego czwartku
 • Pełne ręce roboty i ciasta mieli wczoraj wszyscy warszawscy cukiernicy. Przed tłustym czwartkiem produkcja pączków zwiększa się pięćdziesięciokrotnie.

  źródło: NKJP: Jagna Kaczanowska, Magdalena Wrona: Superpączek rekordzista Aż siedem i pół kilograma waży pączek „Super Expressu”!, 1998

  Tradycja tłustego czwartku była kiedyś popularna wyłącznie w Polsce centralnej. W Małopolsce rolę pączków pełniły faworki [...], a na Podlasiu babaluchy, pszenne bułeczki ze skwarkami.

  źródło: NKJP: gj, reuters: Pączki jak u mamy, Życie, 2000

  Nowak żałował, że nie udało mu się odszukać prawdziwych pączków w tłusty czwartek. Zdaje się, że zamiast szukać polskiej cukierni poznawał tego dnia podziemny Londyn, dosłownie i w przenośni, goniąc Bartoszewicza w metrze.

  źródło: NKJP: Tomasz Konatkowski: Nie ma takiego miasta, 2010

  - W środę przed Tłustym Czwartkiem cały zakład staje na głowie. Produkujemy tylko pączki - mówi Olga Szymańska, właścicielka wałbrzyskiej cukierni „Oleńka”. Na ten jeden dzień w roku każda cukiernia smaży przynajmniej kilka tysięcy pączków.

  źródło: NKJP: Piotr Michalski: Święto pączka, Gazeta Wrocławska, 1999

  Żadna z pań wprawdzie nie przepada specjalnie za słodkościami, ale wszystkie dzielnie podtrzymywały tradycję. Szybko okazało się, że w tym gronie rekordem jest zjedzenie w Tłusty Czwartek dwóch pączków.

  źródło: NKJP: (bea): Jeden dzień dla łasuchów, Tygodnik Rybnicki, 2008-02-05

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: tłusty, czwartek

Data ostatniej modyfikacji: 18.06.2018