-
2.
w takie miejsce, że jeśli coś będzie spadać z miejsca, o którym wiemy, w to miejsce, to nie jest tak, że uderzy w kogoś/coś, a nie uderzy w kogoś/coś, o kim/czym mowa w zdaniu, i nie jest tak, że jeśli ktoś/coś, nie byłby/byłoby w tym miejscu, to ktoś/coś, o kim/czym mowa w zdaniu, by spadł/spadło -
W połączeniu z zaimkiem osobowym ja oraz z zaimkiem on w formie poprzyimkowej nieakcentowanej występuje wariant ponade . W połączeniu z innymi wyrazami, w szczególności zaczynającymi się od co najmniej dwóch spółgłosek, może wystąpić wariant ponade , jednak jest to użycie nacechowane stylistycznie.
-
- rzadziej ponade
-
wykładnik lokalizacji przestrzennej
-
„Wniebowstąpienie” pierwszych umiejących się wzbić ponad powierzchnię gruntu zwierząt nie dało im żadnych korzyści energetycznych.
źródło: NKJP: Jerzy Dzik: Dzieje życia na Ziemi. Wprowadzenie do paleobiologii, 2003
Do zapachu wędzonki dołączył zapach pieczonego chleba, wybijający się nawet ponad smród wielkiej gnojówki, oblężonej przez gęsi i kaczki.
źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Narrenturm, 2002
Kapliczki stoją gęsto obok siebie, czasem wystają ponad mur, bo w zależności od społecznej pozycji gospodarzy wieże ołtarzy są niskie albo wysokie na kilka metrów.
źródło: NKJP: Wojciech Tochman: Córeńka, 2005
Mróweczka co jakiś czas pytała Pszczółkę, czy nie jest dla niej ciężarem i czy mała przyjaciółka da radę unosić ją w górę, ponad łąkę.
źródło: NKJP: Agnieszka Kozak, Aneta Pietrzak: W poszukiwaniu siebie bajki terapeutyczne dla dorosłych, 2009
Boga mam miłować ponad moje dzieci, ponad rodzinę, ponade mnie samą i ponad wszystkich ludzi na świecie, ponad moje życie.
źródło: Internet
-
część mowy: przyimek
-
ponad KOGO / CO
w pozycji prawostronnej: Rz. konkr.
w Zd. z Cz. ruchu ukierunkowanegoszyk: względem frazy czasownikowej zmienny: neutralna postpozycja
względem frazy rzeczownikowej stały: antepozycja -
po + nad