zbędne kilogramy

 • kilogramy przekraczające prawidłową masę ciała, świadczące o czyjejś nadwadze i zwykle takie, których ta osoba chce się pozbyć
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

  Określenia fizyczności człowieka

  wygląd

  • nadmiar; utrata zbędnych kilogramów
   walka ze zbędnymi kilogramami
  • pozbyć się zbędnych kilogramów
   stracić, zgubić, zrzucić zbędne kilogramy
   zmagać się ze zbędnymi kilogramami
  • kilka, sporo zbędnych kilogramów
 • Błonnik pomaga zrzucić zbędne kilogramy, gdyż wchłania wodę, dzięki czemu pęcznieje i wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu, a także opóźniając moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek, czyli generalnie pomaga w walce z otyłością.

  źródło: NKJP: Antonina Malinkiewicz: Dieta dla umysłu, 2008

  Wskazówka na wadze przestała się wspinać. Teraz należało pozbyć się zbędnych kilogramów. Wszelkie diety, cuda mleczno-mięsno-sałatkowe nie wzbudziły mojego zachwytu. Dopiero kiedy zetknąłem się z makrobiotyką i zagłębiłem się w tajniki starodawnej medycyny i kuchni chińskiej poczułem, że to jest to. Zacząłem wierzyć, że mi się uda.

  źródło: NKJP: Jacek Szczap: Smaki życia, Gazeta Wyborcza, 1993-02-26

  Kobiety Ryby lubią ubrania luźne, zwiewne i powiewne. Osoby te często mają problemy z nadwagą, a zbędne kilogramy najłatwiej jest ukryć właśnie pod luźną sukienką. Jednak pomimo zbytnich niekiedy okrągłości ciała Ryby poruszają się z wielką gracją, a ich ruchy są delikatne i płynne.

  źródło: NKJP: Elżbieta Kłobus, Zofia Wieczorek: Z astrologią pod rękę, 2007

  Często największy stopień wtajemniczenia, a zarazem i desperacji, stanowi przekonanie, że tak naprawdę w odchudzaniu skuteczna jest jedynie dieta ŻP - czyli, nieładnie mówiąc, „żryj połowę” . Tymczasem jest to sposób na utratę zbędnych kilogramów bardzo radykalny i jako taki niepraktyczny.

  źródło: NKJP: Jerzy Duszyński: Głodówka, czyli biochemik o odchudzaniu, Gazeta Wyborcza, 1997-11-28

  Aktorka przyznaje, że po urodzeniu córeczki Apple długo zmagała się ze zbędnymi kilogramami, dopóki znowu nie zaczęła ćwiczyć na siłowni, więc teraz – po narodzinach synka Mosesa – od razu przystąpiła do treningów.

  źródło: NKJP: ST: Informator filmowy, Gazeta Poznańska, 2006-08-28

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  p2, odmienny: zbędne, kilogramy

Data ostatniej modyfikacji: 20.03.2014