Darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby

Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby

 • jeśli się coś otrzymało za darmo, zwłaszcza w prezencie, to nie należy tego krytykować, nawet jeśli prezent nie spełnia naszych oczekiwań
 • Zwykle używane w sytuacji, gdy obdarowany nie jest w pełni zadowolony z prezentu.

  • Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby
  • Darowanemu koniowi w zęby się nie patrzy
  • Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  prawdy i wartości życiowe

 • Pomoc Unii dla Polski nie została skrojona na wymiar ideału solidarności - jest mniejsza niż poprzednio otrzymywali nowi członkowie w podobnej jak my sytuacji. Jednak - mimo wszystko - jest to pomoc znacząca. Darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby.

  źródło: NKJP: (SZYM): Nagrodzona cierpliwość, Dziennik Polski, 2002-12-14

  Ten balsam otrzymałam jako prezent-niespodziankę, robiąc duże zakupy na allegro i choć darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby, to muszę ten balsam skrytykować.

  źródło: Internet

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało do Lubaczowa... 5 tys. Darowanemu koniowi w zęby się nie patrzy, więc ucieszono się i z tego.

  źródło: NKJP: Waldemar Bałda: Duma miasta porządnego, Dziennik Polski, 2000-12-28

  Prestiżowy tygodnik „The Economist” w artykule pt. „Darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby” pisze: „Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek państwo, które kręci nosem na darowane pieniądze. Zwłaszcza w przypadku, gdy chodzi o kraj o deficycie budżetowym ponad 3 mld dolarów.”

  źródło: NKJP: Paweł Kwaśniewski: Gazeta Wyborcza, 1994-09-28

  Dawno nie jeździłem na takim gracie, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Musiałem polubić ten rower i dbać o niego.

  źródło: NKJP: Internet

  Jak mówił pan minister [...], są to pieniądze darowane. Darczyńca określił taką granicę, i trudno. Mówi się, że darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Taka granica została określona i my na to nic nie powiemy. Mogliśmy powiedzieć, że nie bierzemy tych pieniędzy, bo czujemy się dotknięci.

  źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 25.07.2002

 • typ frazy: fraza zdaniowa

Data ostatniej modyfikacji: 20.04.2018