prawo poboru
-
ekon. uprawnienie umożliwiające dotychczasowym akcjonariuszom zachowanie przez nich proporcjonalnego udziału w kapitale akcyjnym danej spółki po nowej emisji jej akcji, zgodnie z którą mogą oni objąć nowe akcje w podanym przez spółkę terminie i w ilości zależnej od już posiadanej liczby akcji
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Finanse
papiery wartościowe i akcje/udziały -
- emisja z prawem poboru
- posiadać; sprzedać prawo poboru
skorzystać z prawa poboru
-
Ostatnio pojawiła się moda na emisje z prawem poboru po bardzo niskiej cenie emisyjnej. Są to pewnego rodzaju emisje przymusowe, ponieważ niewykupienie akcji z nowej emisji wiąże się z poważnymi stratami.
źródło: NKJP: Adam Jagielnicki: Inwestycje giełdowe. Jak grać i wygrywać, 2009
Centrum rynku wtórnego (czyli Giełda Papierów Wartościowych SA w Warszawie) umożliwiało w 1995 r. dokonywanie operacji następującymi instrumentami: - akcjami i prawami poboru na rynku podstawowym i równoległym, - obligacjami na rynku notowań jednolitych i ciągłych.
źródło: NKJP: Bogusław Pietrzak, Zbigniew Polański (red.): System finansowy w Polsce, 1997
W ten sposób bank zamierza umocnić pozycję największego banku komercyjnego w Polsce. Emisja skierowana jest do inwestorów, gdzie każda istniejąca akcja da jedno prawo poboru. Cztery prawa poboru pozwolą zapisać się na jedną akcję nowej emisji.
źródło: NKJP: Andrzej Filipek: Coraz ciekawiej, Gazeta Ubezpieczeniowa, 2009-10-20
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
n2, odmienny: prawo