do wód
-
przest. do miejscowości uzdrowiskowej, w której znajdują się źródła wód mineralnych
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Choroby i ich leczenie
miejsca i instytucje związane z leczeniem
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Czas wolny
urlop i wypoczynek -
- jechać, jeździć, pojechać, wyjechać do wód
-
[...] opinie o nieskuteczności uzdrowiskowej terapii wydają osoby, które nigdy nie chorowały i nie wiedzą, jaką ulgę w cierpieniu przynoszą zabiegi w sanatoriach. Czy wystarczającym dowodem nie jest fakt, że do wód kuracjusze przyjeżdżają nie tylko w ramach skierowania finansowanego przez NFZ, ale także prywatnie?
źródło: NKJP: Dziennik Polski, 2006-01-12
- Dla mnie też jest za gorąco - wtrącił się do rozmowy pan Campilli. - Ale póki kuria czynna, to znaczy, dopóki monsignorowie nie porozjeżdżają się do wód na wielkie wakacje, muszę siedzieć w Rzymie.
źródło: NKJP: Tadeusz Breza: Urząd, 1984
[...] minister odebrał dymisję błyskawicznie, bez obecności kamer, to natychmiast udał się (w najgłębszej tajemnicy) do wód, czyli do Krynicy, gdzie zresztą od razu zaczęli go tropić nasi reporterzy.
źródło: NKJP: Gazeta Krakowska: 2007-02-10
Anna, żona Janusza (ma astmę i kiedy mówi, człowiekowi się wydaje, że Anna dysponuje szalenie egzaltowanym sposobem komunikowania się; a astma jest w zasadzie niegroźna, tyle że trzeba nosić przy sobie inhalator i raz w roku jeździć do wód.
źródło: NKJP: Renata Radłowska: Nowohucka telenowela, 2008
Wodolecznictwo, dziś nazywane spa, było wówczas w modzie. Jeżdżono do wód, chętnie stosowano kurację księdza Kneippa, kontakt z przyrodą leczył nerwy i inne schorzenia.
źródło: NKJP: Andrzej Garlicki: Romansy i awansy, Polityka, 2008-01-19
-
typ frazy: fraza przysłówkowa
ndm -
Cz + do wód +