teologia wyzwolenia

  • rel.  prąd teologiczny zrodzony w l. 60. XX wieku i i panujący głownie w krajach Ameryki Łacińskiej, którego istotą był postulat zaangażowania duchownych w działalność polityczną w celu stworzenia sprawiedliwych stosunków społecznych, a co za tym idzie, stworzenia lepszych warunków życia dla najuboższych
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Funkcjonowanie państwa

    doktryny i poglądy polityczne


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    wyznania: zasady i prawdy wiary

  • Dziś nikt nie bierze na poważnie teologii wyzwolenia. Księża, którzy zbytnio przejęli się teologią wyzwolenia, stanęli razem z ludźmi, by budować z nimi drogi, zakładać spółdzielnie, ba, organizować partie polityczne, ale przestali spowiadać, katechizować, modlić się z nimi. Autentyczne chrześcijaństwo nie lekceważy ludzkiej biedy, wręcz przeciwnie.

    źródło: NKJP: Józef Augustyn: Aby życie było szczęśliwe. Wywiady i czaty, 2007

    Kościół jest przede wszystkim dla ubogich, słabych, poniżonych, wykluczonych. U progu wizyty w Brazylii potwierdził, że ikona latynoskiej teologii wyzwolenia, salwadorski arcybiskup Oscar Romero zamordowany podczas mszy przez prawicową bojówkę w 1980 r., z pewnością zasługuje na wyniesienie na ołtarze (proces beatyfikacyjny dobiega końca).

    źródło: NKJP: Adam Szostkiewicz: Chleba i modlitwy, Polityka, 2007-05-19

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  teologia 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 15.05.2016