chrześcijańska demokracja
-
polit. partia reprezentująca nurt polityczny i społeczny o charakterze katolickim, powstały w XIX w. jako wyraz sprzeciwu wobec socjalistycznej, świeckiej wizji społeczeństwa, propagujący solidaryzm społeczny, poszanowanie życia i wartości rodzinnych oraz krytykujący konsumpcjonizm i egoizm jednostki
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
doktryny i poglądy polityczne -
- członek; działacz; lider, przewodniczący chrześcijańskiej demokracji
- wstąpić; należeć do chrześcijańskiej demokracji
wystąpić z chrześcijańskiej demokracji
-
W Republice Federalnej Niemiec rządziła w pierwszym powojennym dwudziestopięcioleciu chrześcijańska demokracja, bliska Watykanowi ze względów światopoglądowych.
źródło: NKJP: Zdzisław Morawski: Watykan bez tajemnic, 1997
Za pontyfikatu Piusa XII świat katolicki uległ wielkim przemianom. [...] Rządząca Włochami chrześcijańska demokracja weszła na drogę współpracy ze stronnictwami laickimi.
źródło: NKJP: Jerzy Stempowski: Szkice literackie. Klimat życia i klimat literatury: 1948-1967, 2001
Inaczej jest z odrodzoną w 1990 roku chrześcijańską demokracją, która jest obok konserwatystów najsilniejszym ugrupowaniem po prawej stronie. [...] Litewscy chadecy nie myślą, jak zwiększać produkcję. Pustą kasę państwa chcą zapełnić poprzez podniesienie podatków tym, którzy lepiej zarabiają.
źródło: NKJP: Grzegorz Gromadzki, Gazeta Wyborcza, 1996-10-18
To co się stało w Rzymie, nie jest aktem politycznym, ale ma bardzo poważne polityczne skutki. Osłabia obóz katolickich nacjonalistów, a może wzmocnić ruch na rzecz utworzenia nowoczesnej polskiej prawicy w stylu podobnym do niemieckiej chadecji, czyli chrześcijańskiej demokracji.
źródło: NKJP: Internet, Onet.pl - Rozmowy, 2003-05-26
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: chrześcijańska , demokracja
Zwykle lp