-
1.b
zespół osób, którego zadaniem jest sterowanie poglądami ludzi poprzez podawanie do wiadomości publicznej nieprawdziwych informacji o sytuacji -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
działalność polityczna
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie -
- minister, referent, sekretarz, szef propagandy
- praca w propagandzie
- propaganda głosi coś, przedstawia kogoś/coś w jakiś sposób, wmawia coś komuś, wykorzystywała coś
- pracować w propagandzie
-
Poradnictwo nauczyło ją psychologii stosowanej, praca w propagandzie zaznajomiła ją ze światem wysokogatunkowych intryg, a doświadczenie w reklamie wyczuliło na precyzję słowa. Czegoż więcej można domagać się od dobrego pisarstwa?
źródło: NKJP: Jerzy Jarniewicz: Syzyf, który się bawi, Książki nr 8 dodatek do Gazety Wyborczej nr 187, 1997-08-12
Propaganda wmawiała Niemcom, że są narodem panów. Propaganda głuszyła wyrzuty sumienia, że wojnę prowadzi się zupełnie inaczej niż to podawane jest w oficjalnych komunikatach i sprawozdaniach korespondentów wojennych [...].
źródło: NKJP: Franciszek Ryszka: Noc i mgła: Niemcy w okresie hitlerowskim, 1963
[...] ukraiński rugowano z użycia jako język chłopski i prymitywny. Zastępował go rosyjski, który propaganda przedstawiała jako bardziej kulturalny i postępowy.
źródło: NKJP: Marcin Wojciechowski: Pomarańczowy majdan, 2006
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: ż
liczba pojedyncza liczba mnoga M. propaganda
propagandy
D. propagandy
propagand
C. propagandzie
propagandom
B. propagandę
propagandy
N. propagandą
propagandami
Ms. propagandzie
propagandach
W. propagando
propagandy
Inne uwagi
Zwykle lp