protest song
-
piosenka mająca charakter manifestu przeciwko jakiemuś zjawisku politycznemu lub społecznemu, należąca do nurtu muzyki zaangażowanej
-
[protest soŋk] lub [protest sonk]
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
muzyka
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Zasady współżycia społecznego
stosunki, grupy i organizacje społeczne -
- śpiewać protest songi
-
Początkowo skupiał się na relacjach między ludźmi nie dotykając kwestii politycznych. Pierwszy własny, antyrasistowski protest song The Death Of Emmett Till wykonał publicznie w lutym 1962 roku. Zaangażowane utwory zaczął publikować w lewicowym magazynie „Broadside” [...].
źródło: NKJP: Grzegorz Brzozowicz, Filip Łobodziński: Sto płyt, które wstrząsnęły światem: kronika czasów popkultury, 2000
Ta druga kompaktowa składanka Perfectu stanowi suplement do kompilacji wydanej przed trzema laty. [...] Tak naprawdę to warto mieć tę płytę ze względu na jeden numer - nie publikowany wcześniej na płytach fantastyczny protest song „Co się stało z Magdą K.” z 1977 r.
źródło: NKJP: Grzegorz Brzozowicz i Maciej Chmiel: Od punka do Janka, Gazeta Wyborcza, 1992-05-22
Bruce Springsteen w 2006 r. wydał znakomity folkowy album „We Shall Overcome: The Seeger Session”, który był muzycznym manifestem wymierzonym w politykę prezydenta Busha, a zarazem tryumfalnym powrotem protest songu. Polityczne zaangażowanie Springsteenowi nie przeszło, jego nowa płyta „Working On A Dream” też zawiera piosenki o ideologicznym charakterze [...].
źródło: NKJP: Mirosław Pęczak: Pożegnanie z Bushem, Polityka, 2009-02-14
Każdy protest ma swoje protest songi i swoich bardów. W Polsce był nim Jacek Kaczmarski, w Rosji Bułat Okudżawa i Włodzimierz Wysocki, w Stanach Zjednoczonych podczas wojny wietnamskiej Bob Dylan, a w Chile piewcą pokojowej rewolucji Salvadora Allende był aktor, reżyser i trubadur Víctor Jara.
źródło: NKJP: Daniel Passent: Choroba dyplomatyczna, 2002
Udawało mu się pisać teksty młodzieżowe bez nachalnej młodzieżowości [...]. I tylko w protest songach najwyraźniej tracił wyczucie. Kazał wierzyć, że młodzi ludzie w Polsce przeżywali nocne koszmary z powodu amerykańskich bombardowań Wietnamu. Twierdził, że „Te bomby lecą na nasz dom”.
źródło: NKJP: Wiesław Królikowski: Tadeusz Nalepa: Breakout absolutnie, 2008
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: song -
ang.