kot

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

3. zając

  • 3.

    łow.  zając, na którego się poluje
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    zwierzęta leśne i polne


    CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    hodowla i opieka nad zwierzętami; człowiek wobec zwierząt

  • hiperonimy:  zając
  • Dawniej łowy rozpoczynano bezpośrednio po żniwach, bywali więc tak rozmiłowani w łowach ziemianie, iż zarządzali wykoszenie kawałka łanu już w czerwcu, byle tylko zapolować na zajączka, a nie złamać prawa. Polowano na nie z gończakami, z ułożonymi ptakami łowczymi (sokoły, jastrzębie), z chartami, par force, na pomyka (czyli indywidualnie spacerując po polu z psem lub bez niego i strzelając do podrywających się kotów) [...].

    źródło: Internet

    Siedziałem sobie na kozła przy śródleśnej polance, wieczór dogasał, ciepło i bajkowo. Wtem kniazienie kota, okropnie przeraźliwe i głośne. Cisza. Lisów sam nie widziałem już od dawna, przynajmniej w tej części obwodu. Zająca tym bardziej, czyżby się odrodziły?

    źródło: Internet

    Teraz już wiesz, po czym każdy myśliwy poznaje zająca Szaraka? Nie po sierści, tylko po turzycy! Nie po oczach, tylko po trzeszczach! Nie po ogonie, tylko po omyku! Nie po zębach, tylko po strugach! Nie po nogach, tylko po skokach! A jeśli chcesz być dobrym myśliwym, to nie mów na mnie: zając, ale ot, mów: kot! kot! kot!

    źródło: Internet

    Gwara myśliwska w znacznej mierze opiera się na skojarzeniach i poczuciu humoru omyk, skoki, słuchy, trzeszcze - i co szarak nosi jeszcze? A jak w pracy powiedziałem, że strzeliłem kota i będę nim częstował, to już mi nikt kanapek nie podkrada.

    źródło: Internet

  • część mowy: rzeczownik

    rodzaj gramatyczny: m2

    liczba pojedyncza liczba mnoga
    M. kot
    koty
    D. kota
    kotów
    C. kotu
    kotom
    B. kota
    koty
    N. kotem
    kotami
    Ms. kocie
    kotach
    W. kocie
    koty
  • płn. psł. *kotъ 'kot'

    z łac. cattus