-
3.
książk. nadawca zgadza się, że to, o czym mowa, jest prawdą, jednak prawdziwość tego nie ma żadnego wpływu na przedstawiane przez niego fakty/stany rzeczy -
wykładnik potwierdzenia prawdziwości sądu
-
Mam niejasne przeczucie, że system, którego daleką filią był Józkowy PGR, rozpadł się nie dzięki sprzeciwowi nielicznych, sublimujących cnotę, prawdę i uczciwość. Te wartości są, i owszem, piękne, lecz zbyt abstrakcyjne i nie wystarczające do skonstruowania żywej egzystencji.
źródło: NKJP: Andrzej Stasiuk: Opowieści galicyjskie, 1995
Zatorze było w tym względzie rezerwatem starych okazów. Owszem, można było od czasu do czasu zobaczyć dresiarza – jednak tacy zaludniali przede wszystkim nowe dzielnice.
źródło: NKJP: Mariusz Sieniewicz: Czwarte niebo, 2003
Tymczasem pan Witold, owszem, był dla służby grzeczny, nie chuligan – nie urągał, nie krzyczał, nie kazał za bardzo koło siebie chodzić. Tylko co z tego, gdy nigdy nie dawał grosza, choć przecież przyjeżdżał tak często!
źródło: NKJP: Joanna Siedlecka: Jaśnie Panicz. O Witoldzie Gombrowiczu, 1987
Obraz był zupełnie niemal gotowy i przedstawiał świętego Sebastiana. Sebastian z obrazu różnił się jednak dość zasadniczo od zwykłych wyobrażeń męczennika. Owszem, nadal stał u pala, nadal z natchnionym uśmiechem mimo licznych strzał wbitych w brzuch i tors efeba. I tu podobieństwa się kończyły. Ten Sebastian był bowiem całkowicie goły.
źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Narrenturm, 2002
Owszem, rozkazy wysłano na prowincję 14 września 1307 r. w zalakowanych kopertach, które wolno było otworzyć prewotom dopiero w przeddzień akcji wyznaczonej na 13 października o świcie. Pomimo to wtajemniczonych było kilkuset ludzi.
źródło: NKJP: Ludwik Stomma: Na przykładzie templariuszy, Polityka, 2007-11-03
-
część mowy: komentarz metatekstowy
podklasa: przyzdaniowy
-
_, owszem _, _ szyk: zmienny -
Z wyrażenia przyimkowego o wszem 'o wszystkim', z przyimkiem o i formą M.lp wszem od szczątkowo zachowanego w języku polskim prasłowiańskiego zaimka *vьchъ 'wszystek, cały'. Z pierwotnego znaczenia 'o wszystkim' rozwinęło się 'całkiem, całkowicie, zupełnie' i dalsze znaczenia