-
15.
po to, żeby zrobić coś z udziałem kogoś, kto znajduje się w miejscu, o którym mowa -
Z zaimkiem osobowym on w formie poprzyimkowej nieakcentowanej, a także z wyrazami zaczynającymi się od co najmniej dwóch spółgłosek, z których pierwsza to: z , s , ż , sz , ź , ś występuje wariant ze . Wariant ze może wystąpić także przed innymi wyrazami, w szczególności zaczynającymi się od co najmniej dwóch spółgłosek.
-
- ze
-
wykładnik relacji celowej
-
Zachowywała się jak ci namolni krewni, co przyjeżdżają z wizytą i siedzą na bagażach przed domem kuzynki, czekając na jej powrót.
źródło: NKJP: Krystyna Kofta: Fausta, 2010
Żaden z mieszkańców wiosek znajdujących się, co prawda, wcale nieblisko Kamieńca, nigdy nie przyszedł do niego z prośbą o pomoc.
źródło: NKJP: Beata Ostrowicka: Kraina kolorów. Księga intryg, 1999
Korzystaliśmy z tego skwapliwie, usprawiedliwiając się jego pogarszającym się słuchem; kiedy rozgniewany wkraczał między nas z pretensjami, że w tym domu o niczym się go nie informuje, tłumaczyliśmy, że to wina jego słuchu, i wypominaliśmy mu, że nigdy nie chciał pójść do laryngologa.
źródło: NKJP: Radosław Kobierski: Harar, 2005
Inni przychodzą z żądaniem prawdy (dzisiaj srożą się przeciwko poezji, ponieważ „nie wyraża ona prawdy naszej epoki”).
źródło: NKJP: Legendy nowoczesności. Eseje okupacyjne, 1996
Więc kiedy dziś ten chłopak zadzwonił do wydawnictwa ze swoją propozycją, postanowiłyśmy pomóc Sławkowi, każda na własną rękę.
źródło: NKJP: Katarzyna Pisarzewska: Koncert łgarzy, 2009
-
część mowy: przyimek
-
z KIM / CZYM
w pozycji prawostronnej: Rz. abstr. nazywający akt mowy lub Rz. wizytaszyk: względem frazy czasownikowej zmienny: neutralna postpozycja
względem frazy rzeczownikowej stały: antepozycja -
psł. *sъ // *jьz