albowiem

 • książk.  do tego, co o pewnym stanie rzeczy nadawca powiedział wcześniej, dodaje nową informację, która ma pomóc odbiorcy zrozumieć, jaki jest związek między oboma faktami
 • 1) komentarz do całych struktur tematyczno-rematycznych 2) stosowany też jako wykładnik archaizacji

 • wykładnik wnioskowania

 • (quasi)synonimy:  bo
  gdyż
  jako że
  ponieważ
 • Książę był w Rzymie równie popularny jak pożyteczny, albowiem z iście książęcym gestem wydawał pieniądze na cele społeczne, zatrudniał wielu rzymian w swoich rezydencjach, płacił miastu podatki, dawał dobrze zarobić antykwariuszom, księgarzom i artystom.

  źródło: NKJP: Marek Borucki: Polacy w Rzymie. Od czasów Mieszka I do Jana Pawła II, 1995

  Rozumiał ją, albowiem czuł to samo, co ona: bał się tej nagłej pustki, która obejmie mieszkanie po wyjściu tylu ludzi, gdy w pokojach zostanie dym z papierosów, zapach tortów rozkrojonych, plamy wina na obrusie, niedopałki na podłodze.

  źródło: NKJP: Jan Parandowski: Niebo w płomieniach, 1988

  Najpierw się schował na widok obcej kobiety, albowiem był tylko w spodniach i podkoszulku, a potem zaraz rozpoznał w obcej kobiecie Kreskę i wszedł do kuchni z powrotem, oznajmiając, że chyba zjadłby coś smażonego.

  źródło: NKJP: Małgorzata Musierowicz: Dziecko piątku, 1993

  Przepowiednie tego rodzaju są naturalnie bardzo niewdzięczne. Albowiem już narodził się u nas neomistycyzm […], a także chrystianizm może się dzięki świetnym umysłom niebywale odrodzić.

  źródło: NKJP: Czesław Miłosz: Ziemia Urlo, 1994

  Dlatego jedyną konsekwencją jest próba wyjścia z tego, co niemożliwe do zaakceptowania […] przez groteskowe samobójstwo. Groteskowe, bo to tylko pusty gest, nic więcej. Albowiem uwalnia nie z opresji, lecz z życia, nie daje wyzwolenia, lecz śmierć.

  źródło: NKJP: Jerzy Adamski: Świat jako niespełnienie albo Samobójstwo Don Juana, 2000

 • część mowy: spójnik

  podklasa: właściwy centralny uzasadniający

 • _, albowiem _
  _. Albowiem _
  ograniczenia zakresu użycia:
  nie: w Zd. z Cz. t. rozk.
  szyk: stały: interpozycja
 • Zob. bowiem

CHRONOLOGIZACJA:
XV w., SStp
W postaci: abowiem, abowim
Data ostatniej modyfikacji: 19.03.2019