koń arabski

  • zool.  koń o smukłej sylwetce, długiej szyi, małej głowie, szeroko rozwartych nozdrzach, wysoko osadzonym ogonie; bardzo szybki i wytrzymały; uważany za jednego z najpiękniejszych koni; wysoko ceniony przez hodowców; używany w wyścigach i rekreacji; mający duże znaczenie w tworzeniu nowych ras; pochodzi z Arabii Saudyjskiej
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    zwierzęta domowe i hodowlane

  • synonimy:  arab
    • polski koń arabski
      koń arabski czystej krwi
    • aukcja; hodowca; hodowla, stadnina koni arabskich
  • Poza pięknem, które bezsprzecznie reprezentuje koń arabski, warto pamiętać, że jest to również koń użytkowy. W przeszłości używany jako koń bojowy, umożliwiał pokonywanie dużych dystansów. Bywał używany nawet jako koń roboczy(!). Obecnie pozostaje bezkonkurencyjny w dyscyplinie rajdów długodystansowych.

    źródło: NKJP: Internet

    Sprzedany następnie do Włoch Elein okazał się tam najlepiej biegającym koniem arabskim.

    źródło: NKJP: Wiktor Lubicz: Dzielność po kądzieli, Gazeta Wyborcza, 1992-08-21

    Kiedyś pomagałem w licytacji konia na aukcji w Janowie Podlaskim. Miałem zakupić dla jednego z tarnowskich koniarzy konia arabskiego.

    źródło: NKJP: Alfabet Aleksandra Aleksa Jarmuły, Dziennik Polski, 2003-10-10

    Konie arabskie na przykład są drobnej budowy - ładne, o kształtnych małych głowach i w ogóle są małe. Natomiast konie rasy angielskiej są znacznie większe, mają inne nogi, dość brzydki łeb... o tym można opowiadać godzinami. Mają zupełnie inne charaktery, inaczej chodzą pod siodłem.

    źródło: NKJP: Janusz Płoński, Maciej Rybiński: Góralskie tango, 1978

    Polski narodowy pokaz koni arabskich czystej krwi odbył się wczoraj w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Poprzedził on sobotnią aukcję koni arabskich czystej krwi.

    źródło: NKJP: (xx): W kraju, Dziennik Bałtycki, 1999-08-14

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m2, odmienny:  koń ,  arabski 
Data ostatniej modyfikacji: 16.01.2015