znów II

I

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1. To płacze, to znów się śmieje.

  • 1.

    mówiący wskazując obiekt, o którym można coś powiedzieć pod danym względem, mówi, że jest to jeden z bardzo wielu obiektów, o których można coś pod tym względem powiedzieć
  • komentarz przyrematyczny

  • wykładnik wyliczenia

  • (quasi)synonimy:  z kolei
  • Ona zrozumiała, że zaplanowana akcja promocyjna wywołuje w pierwszym stadium reakcję, a ta znów kolejną i kolejną, a potem wszystko toczy się w spiętrzeniu i bezwiednie ku pożądanemu, przewidzianemu skutkowi handlowemu, już bez udziału planisty albo, jeszcze lepiej, z udziałem istotnym, ale mało widocznym.

    źródło: NKJP: Michał Komar: O obrotach losów i ciał, 1998

    Podobnie ma się rzecz z Neronem. Ten znów jest wyuzdany, uwodzi chłopców, ale nie knuje spisków, zbrojnych zamachów ani rewolucji.

    źródło: NKJP: Jacek Bocheński: Tyberiusz Cezar, 2009

    Kasia ciągle popłakiwała, raz ciszej, to znów głośniej.

    źródło: NKJP: Zbigniew Nienacki: Księga strachów, 1987

    Sama nie wiesz, czego chcesz; to płaczesz, to się gniewasz, to mnie przepraszasz, to znów wybuchasz skargami, pretensją...

    źródło: NKJP: Krystyna Kolińska: Orzeszkowa, złote ptaki i terroryści, 1996

    W początkach XIX wieku część rodziny przeniosła się na Kujawy, gdzie już wnuk Feliksa - Jan w roku 1583 został starostą przedeckim, a w sto lat później potomek jego Seweryn, dziedzic Rydzewa, Wiązownicy i Pieniążkowa, uczestnik wyprawy wiedeńskiej w roku 1683 i elektor na sejmie konwokacyjnym, który wybrał Augusta II w roku 1897, tytułował się cześnikiem wiskim i brzesko-kujawskim (umarł w 1729 roku). Jego znów prawnuk Jan Wojciech (1792-1854) osiadł na Kujawach, ożeniwszy się z Antoniną z Morzyckich (1794-ok. 1875) [...].

    źródło: NKJP: Janusz Odrowąż-Pieniążek: Więcej niż świadek, 2007

  • część mowy: partykuła

    podklasa: sekwencji

  • znów _
    ograniczenia zakresu użycia:
    nie: Zd. rozk., warunk.
    szyk: zmienny: antepozycja, preferowana postpozycja względem jednosylabowych