na wagę I

II

fraza przysłówkowa

 • tak, że wartość i cena czegoś zależna jest od jego wagi
 • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

  Biznes

  handel i usługi

  • kupować, sprzedawać na wagę
 • W przezroczystych szufladach kuszą aż 72 gatunki herbat sprzedawanych na wagę. Są wśród nich herbaty czarne, czerwone, zielone, aromatyzowane i owocowe.

  źródło: NKJP: BZ: „Herbaty Świata” w Nowym Targu, Tygodnik Podhalański nr 33, 1996

  - Sprzedajemy ubrania na sztuki, bo niektórzy klienci nie chcą kupować na wagę. Choć to ta sama odzież, to inne wyeksponowanie dobrze działa na psychikę klienta, któremu wydaje się, że wkracza w ciut lepszy świat - mówi Teresa Sowa.

  źródło: NKJP: (LB): Ciucholandy nie splajtują, Express Ilustrowany, 2003-09-09

  Czy żółwie sprzedawano na wagę? Raczej chyba na sztuki, a cena musiała zależeć od wartości estetycznej, może też od wielkości i żywotności każdego żółwiego indywiduum. Tak czy inaczej, myślę, że żółw nie mógł kosztować mniej niż kilo mięsa.

  źródło: NKJP: Jarosław Marek Rymkiewicz: Kinderszenen, 2008

  Potrzebne będą następujące składniki [...] 2-3 sztuki śliwek suszonych polskich (można je dostać na wagę w tradycyjnych warzywniakach, warto je mieć w zapasie, ale jeżeli ktoś takich nie ma - trudno) [...].

  źródło: NKJP: Internet

  Londyn zaś, finansowa stolica świata, nie akceptował zobowiązań ani w południowoniemieckich guldenach, ani w północnych talarach; i nawet ich nie liczył, brał je na wagę.

  źródło: NKJP: Stefan Bratkowski: ZANIM STRZELAŁA GRUBA BERTA, Wiedza i Życie nr 1, 1998

 • typ frazy: fraza przysłówkowa

  ndm

Data ostatniej modyfikacji: 16.03.2017