gaz szlachetny

  • pierwiastek chemiczny, który nie wchodzi w reakcje z innymi pierwiastkami i dlatego nie tworzy stałych związków chemicznych
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Ziemia

    minerały i pierwiastki

  • hiperonimy:  substancja
  • Przestrzeń między szybami można wypełnić gazem szlachetnym o dużej masie cząsteczkowej np. kryptonem lub argonem, w celu poprawy właściwości termicznych układu.

    źródło: NKJP: (sr): Szyba, która grzeje, Dziennik Bałtycki, 1998-11-24

    Można oddychać mieszaniną gazów, które powietrza nie stanowią. Na przykład czasami kosmonauci oddychali czystym tlenem i czasami nurkowie oddychają pod wodą tlenem mieszanym z helem lub innym gazem szlachetnym.

    źródło: NKJP: Internet

    Ostatnia kolumna układu okresowego skupia pierwiastki, które nie reagują z innymi pierwiastkami - nie tworzą żadnych związków chemicznych. W warunkach normalnych są gazami, więc nazwano je gazami szlachetnymi. Zalicza się do nich hel, neon, argon, krypton, ksenon i promieniotwórczy radon.

    źródło: NKJP: Andrzej Pieńkowski: Sygnały, Wiedza i Życie nr 11/2000

    Podług auskultacji wykonanej przez patrol, Księżyc zdawał się bezludny, choć miał atmosferę. Półtorakrotnie masywniejszy od ziemskiego, nie mógł jej utrzymać. Do tego jej skład okazał się następną łamigłówką: gazy szlachetne — argon, krypton i ksenon z przymieszką helu. Bez sztucznego zasilania atmosfera ta ulotniłaby się w ciągu kilkuset lat.

    źródło: NKJP: Stanisław Lem: Fiasko, 1987

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  gaz ,  szlachetny 
Data ostatniej modyfikacji: 12.03.2015