jeleń szlachetny

 • zool.  duże zwierzę leśne o brunatnej sierści i - u samców - wielkim, rozgałęzionym porożu, żyjące w lasach Eurazji i północnej Afryki; Cervus elaphus
 • CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Świat zwierząt

  zwierzęta leśne i polne

 • Jeleń szlachetny jest zwierzyną płową, należy do największej zwierzyny w kraju, będącej przedmiotem zainteresowania łowieckiego. Występuje w zasadzie we wszystkich dużych kompleksach leśnych, zarówno nizinnych, jak i górskich.

  źródło: NKJP: Stanisław Godlewski: Vademecum myśliwego, 1955

  Wśród lasów i połonin bieszczadzkich można spotkać niedźwiedzia brunatnego, wilka, jelenia szlachetnego, żubra, rysia, żbika, na niebie dojrzeć sylwetkę orła przedniego, orlika krzykliwego, puchacza, puszczyka uralskiego, a wśród traw - natknąć się na salamandrę plamistą, węża Eskulapa lub żmiję zygzakowatą.

  źródło: NKJP: Monika Kosińska: Ruszamy w Bieszczady, Wieczór Wybrzeża, 1999-05-12

  Ołtarz świątyni przy okazji tej uroczystości zdobiły jesienne motywy leśne w postaci kolorowych liści oraz poroże jelenia szlachetnego z krzyżem w środku.

  źródło: NKJP: ŻYR: Msza dla leśników, Gazeta Poznańska, 2003-10-29

  [...] w Ustrzykach Dolnych zorganizowano IV Wystawę Trofeów Myśliwskich. Zgromadzono na niej kilkadziesiąt trofeów jeleni szlachetnych, czyli poroży z czaszkami bez żuchw.

  źródło: NKJP: Tekst i fot.: (SUB): Rogate trofea, Dziennik Polski, 2006-04-08

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m2, odmienny: jeleń, szlachetny

Data ostatniej modyfikacji: 02.12.2013