-
2.
cecha czegoś, co występuje tylko w sezonie - cyklicznie powtarzającym się okresie odpowiednim dla danego rodzaju działalności czy aktywności -
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości czasu
kalendarz i miary czasu -
hiperonimy: okresowość
-
- sezonowość popytu, sprzedaży; produkcji, nakładów; upraw
-
Ziemniaki należą do roślin pracochłonnych i charakteryzują się wysoką sezonowością nakładów pracy (szczyt jesienny - zbiory) oraz dużą transportochłonnością.
źródło: NKJP: Jan Fereniec: Zarys ekonomiki i organizacji rolnictwa, 1997
Po czwarte, ze względu na charakter gospodarki województwa suwalskiego, gdzie dominują działy o dużym stopniu sezonowości zatrudnienia – chodzi głównie o prywatny sektor budowlany, rolnictwo, leśnictwo, turystykę i wypoczynek – wprowadzenia tak zwanego zasiłku zimowego.
źródło: Sprawozdanie z 8. posiedzenia Senatu RP w dniu 17 grudnia 1993 r., 3. kadencja
W jeziorach strefy umiarkowanej temperatura wód ulega znacznym wahaniom, a ponadto przez kilka miesięcy powłoka lodowa izoluje głębsze partie wód od wpływu czynników atmosferycznych. Występuje więc tam wyraźna sezonowość zjawisk, np. w liczebności planktonu lub cyklicznego następstwa pokoleń.
źródło: NKJP: Adam Choiński; Jeziora kuli ziemskiej, 2000
Istotne jest wnikliwe badanie wszystkich uwarunkowań turystyki, by móc sformułować adekwatne etyczne wnioski. Do tego rodzaju kwestii należy np. sezonowość pracy w turystyce, nieregularny czas jej trwania, problemy związane z oddaleniem pracowników sektora od rodzinnego domu.
źródło: NKJP: Ryszard Winiarski; TEOLOGIA TURYSTYKI, 2003
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny:
liczba pojedyncza liczba mnoga M. sezonowość
sezonowości
D. sezonowości
sezonowości
C. sezonowości
sezonowościom
B. sezonowość
sezonowości
N. sezonowością
sezonowościami
Ms. sezonowości
sezonowościach
W. sezonowości
sezonowości
-
Od: sezonowy .
Por. sezon .