-
1.a
polit. forma rządów realizowana w ZSRR i innych krajach komunistycznych, opierająca się na faktycznej władzy jednej partii komunistycznej przy zachowaniu pozorów formalnych form demokracji parlamentarnej -
- demokracja socjalistyczna
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Funkcjonowanie państwa
władza państwowa
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
świat dawnych epok i wydarzenia historyczne -
- system, ustrój; kraje, państwa demokracji ludowej
- wprowadzić demokrację ludową
-
Będą panu schlebiali, tańczyli wokół pana, proponowali pieniądze, żeby pana rozmiękczyć – żeby pan puścił farbę... Literatura, klasycyzm, Rasę! – ta-ri-ra-ri-ra! A w przerwach, w kuluarach – wyciągać informacje, a przede wszystkim zachęcać do szkalowania ustroju demokracji ludowej. Znamy się na tych numerach!
źródło: NKJP: Antoni Libera: Madame, 2003
Mówca, mlaskając, rozpoczął właśnie zdanie, że trud i historyczny wysiłek przodującej siły narodu przyniósł naszemu społeczeństwu pokój i dobrobyt, kiedy Marynia jednym szarpnięciem wyrywa z gniazdka sznur od radia, urywając w pół słowa wywód o wyższości demokracji ludowej nad ustrojem bezlitosnego wyzysku.
źródło: NKJP: Andrzej Mularczyk: Sami swoi, 1997
Faktem jest, że państwa zachodnie ze strachem patrzyły na powstanie po drugiej wojnie światowej i umacnianie się państw demokracji ludowej, które sojusz ze Związkiem Radziecki i budowę socjalizmu podniosły do rangi podstawowej doktryny ideowo-politycznej.
źródło: NKJP: Henryk Zdanowski: XXV lat Układu Warszawskiego, Polityka, 1980
Pan Marian z Pęgowa broni demokracji socjalistycznej, której jego zdaniem zawdzięczamy likwidację analfabetyzmu, gruźlicy, rozwój kultury i oświaty, powstanie uczelni, budowę fabryk zatrudniających miliony rodaków, szpitale, przedszkola, żłobki, itp. itd. Można by właściwie wysnuć wniosek, że demokracja socjalistyczna jest matką i ojcem całej tutejszej cywilizacji po 1945 r. Wprost trudno wyjść z podziwu, jakim sposobem kraje, które uniknęły dobrodziejstw ds (demokracji socjalistycznej) miały tych fabryk, uczelni, szkół, szpitali, teatrów nie tylko więcej, ale i lepszej jakości.
źródło: NKJP: Gazeta Wrocławska, 2002-12-06
Monotonia nie ominęła także zebrań ideologicznych organizacji młodzieżowych, które odrzucając „próżne” rozrywki, debatowały o kształtowaniu się demokracji socjalistycznej w Chinach.
źródło: NKJP: Andrzej Chwalba: Obyczaje w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych: praca zbiorowa, 2005
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: demokracja , ludowa
Zwykle lp