w żartach

 • tak, że naprawdę nie myśli się w sposób zgodny z tym, co się robi lub mówi, w związku z czym odbiorca ma się poczuć rozbawiony lub rozśmieszony
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

  • mówić, powiedzieć coś w żartach, nazwać kogoś kimś w żartach
 • Sio, przeganiała Stefana, sio mi stąd, bo ścierą dostaniesz, niby w żartach mówiła do Dominiki, ale wyższy niż zwykle tembr jej głosu był dla dziecka ostrzeżeniem równie wyraźnym jak kubeł gorącej wody i smród octu.

  źródło: NKJP: Joanna Bator: Piaskowa Góra, 2009

  Dyskusji wokół herbu było mnóstwo. W żartach rajcy gminni proponowali umieszczenie przeróżnych przedmiotów na tarczy herbowej. Jednym podobałby się herb z kawałkiem boiska i piłką, inni chcieli dołączyć do niego sylwetkę samochodu strażackiego lub róg remizy.

  źródło: NKJP: (cir): Herbowe propozycje, Gazeta Krakowska, 2002-05-31

  - Byłem przerażony jej wyglądem - mówi kolega z klasy, proszący o zachowanie anonimowości. - Sama skóra i kości. Prosiliśmy, żeby coś zjadła. W żartach nawet wsadziliśmy jej do ust kawałek kotleta.

  źródło: NKJP: (DJ, EW): Zabójcze odchudzanie Choroba prymusów, Express Ilustrowany, 2003-11-15

  Mama była wtedy bardzo piękna, wróciła częściowo jej naturalna wesołość i wiem, że było kilku mężczyzn, którzy bardzo zabiegali o jej względy, chociaż nigdy nawet w żartach nie powiedziała na ten temat ani słowa.

  źródło: NKJP: Monika Żeromska: Wspomnienia, 2007

 • typ frazy: fraza przysłówkowa

  ndm
Data ostatniej modyfikacji: 03.01.2019