gruba zwierzyna
gruby zwierz
-
ogół zwierząt, na które się poluje, używając kul, a nie śrutu
-
- gruby zwierz
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
hodowla i opieka nad zwierzętami; człowiek wobec zwierząt
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Czas wolny
hobby i zainteresowania -
- gatunki, hodowla, śladami grubej zwierzyny; łowy na grubą zwierzynę; pogoń za grubą zwierzyną
- polować na grubą zwierzynę; tropić grubą zwierzynę
-
Na tym obszarze występują wszystkie gatunki grubej zwierzyny: jeleń, daniel, sarna, dzik. Spotkać można także łosia.
źródło: NKJP: (SUO, MJG): Polowanie na drodze, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2004-05-06
Nie wszyscy marszałkowie przepadali zresztą za Krymem. Na przykład Koniew, jak mi opowiadano, wolał polować na grubą zwierzynę w tajdze syberyjskiej.
źródło: NKJP: Tadeusz Pióro: Armia Radziecka przez półwiecze dorobiła się 115 marszałków i generalissimusa, Gazeta Wyborcza, 1995-04-21
Tropowce są to psy (bez względu na rasę) przeznaczone, z uwagi na swoje zdolności oraz ułożenie, do tropienia grubej zwierzyny po jej śladach.
źródło: NKJP: Stanisław Godlewski: Vademecum myśliwego, 1955
Duże szpice, podobne w budowie do karelskiego psa na niedźwiedzie, lecz o bardziej urozmaiconym umaszczeniu, znane były od wieków na terenie Finlandii i chętnie używane przez tamtejszych myśliwych do polowania na grubą zwierzynę, w tym na niedźwiedzie, którym rasa zawdzięcza swoją nazwę.
źródło: NKJP: Internet
Może jest państwu obojętne, ile jest w Polsce łosi, danieli czy grubej zwierzyny, choć raczej drapieżniki powinny być pomijane. Niemniej to powinno być ujęte w tym sprawozdaniu i chyba minister środowiska nie do końca wywiązał się tu z nadzoru nad powierzonym mu majątkiem.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 10.05.2002
Na grubego zwierza (niedźwiedzia, tura, łosia) mógł polować tylko władca, a regale łowieckie na resztę zwierzyny nie było tak ściśle przestrzegane, toteż do czasu reformy agrarnej kmiecie mogli jeszcze łapać w sidła drobniejszą zwierzynę: zające, sarny, lisy, przepiórki, kuropatwy.
źródło: NKJP: Andrzej Chwalba (red.): Obyczaje w Polsce: od średniowiecza do czasów współczesnych : praca zbiorowa, 2004
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: gruba , zwierzyna
Zwykle lp