dalszy ciąg

 • kontynuacja tego, co już jest, lub tego, co się dzieje
 • KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości czasu

  upływ czasu


  KATEGORIE FIZYCZNE

  Cechy i właściwości materii

  jakość i intensywność

  • dalszy ciąg filmu, książki
 • Późnym popołudniem siedział na swoim plecaku na peronie w Waranasi i czekał na coraz bardziej spóźniony pociąg do Gai. Wizja dalszego ciągu podróży, nowych miejscówek przysłania trochę Zosię.

  źródło: NKJP: Max Cegielski: Masala, 2002

  Z pewnością ten dzień nie był jeszcze porą człowieka, ale ptaków i ryb. Oraz światła. Ponieważ nie mógł zobaczyć siebie, uznał poranek za dalszy ciąg snu. A może było to wynikiem głodu? Ale co mógł zjeść ktoś nie istniejący?

  źródło: NKJP: Bronisław Świderski: Słowa obcego, 1998

  Nie chciał zostać zidentyfikowany, ale ciekaw był, kto go śledził. A dalszy ciąg jest również prosty. Polska ekipa odjechała do Warszawy. Weber i Klaus wrócili do Niemiec, poszukiwaniami miał zająć się z polecenia Klausa nasz prezesunio, Kuryłło.

  źródło: NKJP: Zbigniew Nienacki: Księga strachów, 1967

  Ta argumentacja brzmi przekonująco. Trudniej się jednak zgodzić z dalszym ciągiem wywodów autora: Być może nie jest zbyt ryzykowne przypuszczenie, że to światło miało pewną rolę w rozwoju myśli greckiej.

  źródło: NKJP: Mikołaj Szymański: Milordowie w greckich ruinach, Gazeta Wyborcza, 1996-02-23

  - Ma więc swój dalszy ciąg tradycja Kolegium Pijarskiego, gdzie studiowali razem Polacy, Słowacy, Niemcy i Węgrzy, ludzie różnych narodowości i różnych stanów.

  źródło: NKJP: Z ojcem Michałem Zamkovským, Marek Grocholski: Podoliniec przeklęty, czy błogosławiony?, Tygodnik Podhalański, 1997

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  m3, odmienny: dalszy, ciąg
  Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 21.10.2015