godzina kanoniczna
-
rel. jedna z brewiarzowych modlitw kościelnych
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
sakramenty i obrzędy religijne -
O jedenastej pięćdziesiąt pięć mamy różaniec, potem kolejna godzina kanoniczna. O dwunastej trzydzieści spotykamy się na wspólnym obiedzie w refektarzu.
źródło: NKJP: Biali bracia, Dziennik Polski, 2001-01-13
Znana od XI wieku antyfona Salve Regina śpiewana była przede wszystkim na zakończenie godzin kanonicznych (kompleta). Pełniła również funkcję pieśni (lub modlitwy) przedkazaniowej, procesyjnej i prywatnej.
źródło: NKJP: Roman Mazurkiewicz: Polskie średniowieczne pieśni maryjne. Studia filologiczne, 2002
Dni na zamku malborskim podporządkowane były godzinom kanonicznym i modlitwie. Jednak podczas uroczystości życie spoza murów zamku przenosiło się na dziedzińce i krużganki, do komnat i świątyń.
źródło: NKJP: Antoni Chodyński: W Malborku, Wiedza i Życie, 1998
Pierwsi cystersi swój dzień układali w ten sposób, że między modlitwą i pracą miała być doskonała równowaga. Czas między godzinami kanonicznymi (modlitwy) miał być wypełniony pracą i nosił nazwę „Lecitio divina”. Godziny przeznaczone na modlitwy też miały swoje nazwy.
źródło: NKJP: Stanisław Śmierciak: Święta za furtą, Gazeta Krakowska, 2007-04-07
Celem Instytutu jest realizacja dominikańskiej maksymy „contemplare et contemplata aliis tradere ”w życiu świeckim. Kładzie się w nim szczególny nacisk na modlitwę, zwłaszcza godziny kanoniczne i refleksję nad problemami świata współczesnego.
źródło: NKJP: Internet
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: godzina , kanoniczna