ktoś/coś doprowadził/doprowadziło do ostateczności kogoś
-
ktoś wywołał lub coś wywołało u kogoś wielki gniew i zdenerwowanie i sprowokował lub sprowokowało tę osobę do działań, których normalnie by nie podjęła
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia -
Sceniczny świat „Halki” uzupełni jeszcze drewniany kościół, w którym weźmie ślub młoda para, czym doprowadzi Halkę do ostateczności i sprawi, że targnie się ona na swoje życie.
źródło: NKJP: Magda Huzarska-Szumiec: Góralska miłość na skałkach, Gazeta Krakowska, 2004-06-26
ONA - potrafi poprzez swoją kokieterię doprowadzić mężczyzn do ostateczności. Tak chodzi, że na ulicy ogląda się za nią niemal każdy.
źródło: NKJP: Zbigniew Ogrodnik: Potencjalne porady czyli Wszystko o afrodyzjakach. Cz. 1, 2005
Nie pojmują młokosy bez wyobraźni, że naród za broń chwyta jednomyślnie dopiero wtedy, gdy go do ostateczności doprowadzić. Jak połowa zboża na polach wygnije, a połowa dzieci i starców z głodu pozdycha.
źródło: NKJP: Artur Baniewicz: Smoczy pazur, 2003
Zabrali prawie wszystką żywność, a potem zażądali od mieszkańców wioski wyznaczenia dziesięciu młodych mężczyzn, którzy mieli zastąpić poległych członków bandy. Nikt nie chciał do nich przystać, więc zaczęli palić fanzy i mordować. Doprowadzeni do ostateczności mieszkańcy wioski rzucili się na chunchuzów.
źródło: NKJP: Alfred Szklarski: Tajemnicza wyprawa Tomka, 1963
Kierowca został doprowadzony do ostateczności przez wlokący się przed nim pojazd, a ponieważ był akurat w posiadaniu broni palnej, ostrzelał go ostrzegawczo.
źródło: NKJP: Ewa Winnicka: Szybcy i wściekli, Polityka, 2004
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, pch; odmienny: doprowadzićodpowiednik aspektowy: ktoś/coś doprowadza do ostateczności kogoś