stare dzieje

  • zdarzenia, które były już dawno temu i nie chce się o nich pamiętać albo nie chce się ich brać już pod uwagę w danej sytuacji i uznaje się je za takie, które nie mają już znaczenia
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości czasu

    upływ czasu

  • - Pani Niczajewska - przedstawiła ją Renata. - Mam wobec niej szczególny dług do spłacenia: w roku 1953 wyrządziłam wielką krzywdę jej córce.
    - Stare dzieje, pani redaktor - uśmiechnęła się nieśmiało pani Niczajewska. - Ale nadal podgryzają mi sumienie - zaprotestowała Renata.

    źródło: NKJP: Jerzy Stawiński: Piszczyk, 1997

    - Przez lata odmawiał Pan występów w reprezentacji Niemiec. [...] Podobno jednak niewiele brakowało, by pojechał Pan z drużyną Berti Vogtsa do USA? - To stare dzieje. Ja o nich zapomniałem i mam nadzieję, że inni również.

    źródło: NKJP: Michał Pol: Bernd Schuster specjalnie dla „Gazety”, Gazeta Wyborcza, 1994-08-19

    Kinga widzi, że oczy Sandry błysnęły nienawiścią. Chwyta ją za rękę.
    - Dalibyście pokój starym dziejom. Godzi to się odgrzebywać truchło takie z ziemi? A ślub będzie. Sama na druhnę proszona jestem, to wiem.

    źródło: NKJP: Witold Horwath: Ultra Montana, 2005

    Jeżeli chcesz powalczyć o swoje marzenia, musisz również pozbyć się dręczących Cię przeszłych wydarzeń. Żyjesz tu i teraz! Nie ma sensu zamartwiać się tym, co było, nie ma sensu rozpamiętywać starych dziejów.

    źródło: NKJP: Elżbieta Maszke: Odwieczne prawa życia, 2009

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    p2, odmienny: stare, dzieje
Data ostatniej modyfikacji: 30.01.2018