na dzień dobry

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. na początek

  • 2.

    na samym początku czegoś
  • KATEGORIE FIZYCZNE

    Cechy i właściwości czasu

    upływ czasu

    • dać, dostać; powiedzieć, usłyszeć na dzień dobry
  • To miasto jest przede wszystkim bardzo, bardzo stare. Jego dzieje sięgają końca XI wieku. Można się więc już na dzień dobry spodziewać masy zabytków. I rzeczywiście tak jest – Zagrzeb to miejsce głównie do zwiedzania.

    źródło: NKJP: Dlaczego?, 2009-07-16

    [...] okazało się, że placówka ma kilkunastomilionowe zadłużenie u dostawców leków. – Już na dzień dobry jedna ze znanych firm odmówiła z tego powodu dostawy lekarstw.

    źródło: NKJP: Tygodnik Rybnicki: 2007-07-24

    Tu też często zdarzają się kradzieże, oczywiście portfeli. Co prawda na dzień dobry obsługa upomina kupujących, aby trzymali pieniądze w bezpiecznym miejscu, ale gdzie ono jest, gdy klienci całą uwagę poświęcają wyłącznie wyrywaniu sobie ubrań z rąk.

    źródło: NKJP: Goniec Rumski, 1998-07-10

    Górale na dzień dobry dali nam po szklance spirytusu bez popitki. Całe towarzystwo leżało potem nieprzytomne, a ja byłem trzeźwy, choć piłem z nimi równo.

    źródło: NKJP: CKM, 2001-05

    [...] proszę mi wybaczyć jeszcze raz moją naiwność, ale mnie w ogóle nie przyszło do głowy kwestionowanie tego, co mi się mówi. Ja nie mam w zwyczaju, jak się spotykam z normalnymi, poważnymi ludźmi, ja nie mam zwyczaju uważać, że łżą na dzień dobry.

    źródło: NKJP: Stenogram z 79. posiedzenia Komisji Śledczej do zbadania ujawnionych w mediach zarzutów dotyczących przypadków korupcji podczas prac nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji (SRTV) w dniu 5 listopada 2003 r.

  • typ frazy: fraza przysłówkowa

    ndm