jaszczurka zielona

 • zool.  zwierzę mające długie i zwinne ciało koloru zielonego z zielonym lub żółtozielonym podbrzuszem, cztery krótkie kończyny, długi ogon i wąski pyszczek z długim językiem, zamieszkujące tereny suche i nasłonecznione, trawiaste, kamieniste lub krzewiaste, żyjące w Europie Środkowej; Lacerta viridis
 • CZŁOWIEK I PRZYRODA

  Świat zwierząt

  inne zwierzęta lądowe

 • hiperonimy:  zwierzę
 • Na prawo od kościoła biegnie ścieżka prowadząca nad urwisty brzeg Dniestru. Idziemy nią wzdłuż krawędzi, w kierunku południowym. Na szlaku często można spotkać piękne okazy jaszczurki zielonej, którą przyciąga tutaj duże nasłonecznienie.

  źródło: NKJP: Wojciech Śmieja: Mołdawia. Przewodnik Turystyczny, 2007

  W lasach i jeziorkach radłowskich natrafić można na wiele unikatowych gatunków roślin i zwierząt, takich jak: rosiczka okrągłolistna, grążel żółty, szafran spiski, jaszczurka zielona, żaba dalmatyńska (jedno z trzech stanowisk w Polsce), derkacz - ptak zagrożony w Europie wyginięciem.

  źródło: NKJP: Wielowiekowa historia: Dziennik Polski, 2001-12-17

  W opracowaniach poświęconych gadom Polski wymienia się także jaszczurkę zieloną (Lacerta viridis), dużą (do 35 cm), wybitnie ciepłolubną, szmaragdowo zieloną z drobnymi plamkami na grzbiecie, pospolitą na południu Europy.

  źródło: NKJP: Cichy huczek, Polityka, 2002-07-13

  Byłam w Bukowych. Jak w każde góry - warto. Są wapienne, roślinność bardzo już inna niż u nas [...], w lipcu widziałam niewystępujące w Polsce jaszczurki zielone.

  źródło: NKJP: Internet

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: jaszczurka, zielona
Data ostatniej modyfikacji: 18.09.2014