wielbłąd dwugarbny
-
zool. duże i wysokie zwierzę mające dwa garby, długą szyję i obfite owłosienie, żyjące w Chinach i Mongolii, używane przez człowieka do jazdy wierzchem lub przenoszenia ładunków, dostarczające mleka, mięsa, wełny i skór; Camelus bactrianus
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Świat zwierząt
inne zwierzęta lądowe -
synonimy: baktrian
-
– Proszę spojrzeć na jej garby, jeszcze tylko dwa kawałki skóry zwisające z grzbietu – pokazuje Radosław Ratajszczak, wicedyrektor zoo. – Normalnie wielbłąd dwugarbny ma w tym miejscu substancję zapasową. Mały, dopiero co urodzony wielbłąd jeszcze nie potrzebuje tyle tłuszczu, znajduje go w mleku.
źródło: NKJP: Grzegorz Okoński: Garbusek który pije ze smoczka, Gazeta Poznańska, 2002-03-16
Wielbłąd dwugarbny, jak wynika z informacji ogrodu, występuje w stanie dzikim głównie na pustyni Gobi i na półpustyniach Chin.
źródło: NKJP: (J.ŚW): Dwa wielbłądy w jednym, Dziennik Polski, 2006-12-19
[...] wielbłądy dwugarbne są świetnie przystosowane do życia w pustynnym klimacie: mogą jednorazowo wypić nawet 120 litrów wody, by przez kilka dni nie pić. Mają szerokie kopyta, grubą skórę na kolanach, i mogą też zamykać i otwierać nozdrza, by nie wdychać piasku.
źródło: NKJP: GOK SPRING ELKA ANIAK SIEL JOD KS: Miejskie sprawy, Gazeta Poznańska, 2006-05-30
Zdaniem Sicarda, dromadery, choć mniejsze od wielbłądów dwugarbnych, są od nich szybsze, a w ciągu jednego dnia potrafią przebyć taką drogę, na którą konny jeździec potrzebuje trzech dni.
źródło: NKJP: Katarzyna Zalewska: Pokłonili się trzej królowie, Wiedza i Życie, 1996
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m2, odmienny: wielbłąd , dwugarbny