zło konieczne

  • osoba lub rzecz, z której istnieniem lub obecnością trzeba się pogodzić, mimo że sprawia przykrość lub jest przyczyna kłopotów
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające

    • postrzegać, traktować coś/kogoś jak zło konieczne
  • Grzegorz - widzi publiczność, umie się kłaniać, umie słać jej uśmiechy, okazywać wdzięczność. Jędrek - w ogóle jej nie widzi; dla niego wszystko, co nie jest muzyką, jest złem koniecznym, udręką.

    źródło: NKJP: Krystyna Berwińska: Con Amore, 1976

    To nie dystrybutorzy, nie wypożyczalnie i nie widzowie decydują o wysokości nakładów poszczególnych filmów, ale właśnie hurtownicy i składane przez nich zamówienia. W dodatku przy obecnej strukturze rynku sytuacji tej prawie nie można zmienić. Hurtownicy to zło konieczne [...].

    źródło: NKJP: Andrzej Saramonowicz: Andrzej Saramonowicz ocenia polski rynek filmów wideo, Gazeta Wyborcza, 1994-09-30

    Podatki traktował jako zło konieczne. Głosił, że działalność państwa w sferze podatkowej musi być podporządkowana określonym zasadom.

    źródło: NKJP: Stanisław Owsiak: Finanse publiczne, 1998

    Właśnie to, że stwarza się gościom odpowiednią atmosferę, częstuje kawą i piernikami, a nie traktuje ich jako zła koniecznego, powoduje, że wszyscy wracają tu z przyjemnością i wygłaszają o nas bardzo pochlebne opinie w swoim środowisku.

    źródło: NKJP: Kultura współpracy, Gazeta Miejska, 2001

    W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia podobne praktyki były w szkołach powszechnie stosowane. Nie ma co ukrywać, że dla uczniów przymusowe spacery w kółko były złem koniecznym i mało komu sprawiały przyjemność.

    źródło: NKJP: AW: Maszerować w kółko, Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska”, 2005-11-03

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny:  zło ,  konieczne 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 16.07.2021