ktoś przywołał do porządku kogoś
ktoś przyprowadził do porządku kogoś
-
książk. ktoś upomniał kogoś, ganiąc czyjś sposób myślenia lub postępowania, i w ten sposób chciał zmusić go do zmiany zachowania
-
- ktoś doprowadził do porządku kogoś
- ktoś przyprowadził do porządku kogoś
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich -
Za to portret samego Flauberta zdaje się nie kryć dla narratora większych tajemnic, mylą się i to mylą często inni zadufani w sobie badacze - narrator nie omieszka skarcić ich, przywołać do porządku i przedstawić własną, prawidłową wersję.
źródło: NKJP: Andrzej Werner: Krew i atrament, 1997
Niefortunny adorator obraził się na Jadzię, Jadzia obraziła się na Władka, a oboje przywołała do porządku ciocia Marynia.
źródło: NKJP: Danuta Koral: Wydziedziczeni, 1997
Koleżanka przywołała ją do porządku: „Tak nie można. Weźmy mnie. Uczę angielskiego, ale poza klasą, w której mam lekcję, nie rozmawiam po angielsku”.
źródło: NKJP: Anna Strońska: Dopóki milczy Ukraina, 1998
Byłem obwieszony aparatami, robiłem im zdjęcia. Aż jedna miejscowa pani przywołała mnie do porządku. Obrzuciła mnie typowo wojskowymi wiązkami: „Ty taki, owaki obskakujesz tylko te w mundurach pułkowników, a nas niższych stopniem tutaj nie widzisz” .
źródło: NKJP: Piotr Lipiński: Spod Lenino do sądu, Gazeta Wyborcza, 1996-05-28
Oświadczam więc, że czuję się przywołany do porządku, i obiecuję, że w najbliższych odcinkach zacznę nadrabiać zaległości!
źródło: NKJP: Grzegorz Całek: Baby, ach te baby..., Gazeta Ubezpieczeniowa, 2002-05-14
Mężczyzna na widok policjantów wyciągnął z kurtki nóż i wymachując nim, groził funkcjonariuszom, że ich zabije. Policjanci chcieli doprowadzić agresywnego mężczyznę do porządku, jednak ten wylał na nich rozpuszczalnik i straszył, że ich podpali.
źródło: NKJP: Przyznał, że polał, Dziennik Polski, 2002-08-07
Jeden z panów, który ośmielił się odezwać przed komisją został przyprowadzony do porządku przez małżonkę: - Po co się odzywasz. Siadaj tam i czekaj. Wszystko ci powiem.
źródło: NKJP: Tomasz Elbanowski: Na wyborach spotkać można..., Mazowieckie To i Owo, 2005-09-24
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, pch; odmienny: przywołaćodpowiednik aspektowy: ktoś przywołuje do porządku kogoś