jaskółka zwiastująca wiosnę

 • pierwsze wydarzenie lub fakt, który jest zapowiedzią kolejnych tego typu pozytywnych zmian w danej sprawie
 • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

  Ocena i wartościowanie

  słownictwo oceniające

  • być, okazać się jaskółką zwiastującą wiosnę
 • Tegorocznym festiwalem zawiedzeni są nie tylko miłośnicy dobrego kina, ale i bywalcy bankietów oraz rozmaitego pokroju salonowe lwy.
  Jeden bankiet, który miał być jaskółką zwiastującą wiosnę, okazał się pierwszym i jedynym. Zwykle wspaniale zorganizowane i bogato zaopatrzone przyjęcie odwołał Canal Plus.

  źródło: NKJP: Michał Lenarciński: Smutno w Gdyni, Dziennik Łódzki, 2001-09-14

  [...] został pierwszym palestyńskim więźniem zwolnionym z więzienia w Aszkelonie. [...] Za wcześnie jeszcze, aby skonstatować, iż była to jaskółka zwiastująca wiosnę w izraelsko-palestyńskich stosunkach.

  źródło: NKJP: Roman Frister: Migrena, Polityka, 2003-07-19

  Nad Ludowym jupitery gasną więc dosłownie i w przenośni, a na coraz krótsze wiosenne wieczory sympatykom Zagłębia muszą wystarczyć opowieści o pamiętnym i jedynym w tej rundzie zwycięstwie nad warszawską Legią, które bynajmniej nie okazało się jaskółką zwiastującą wiosnę.

  źródło: NKJP: Rafał Musioł: Bolesna agonia, Dziennik Zachodni, 2008-04-14

  Aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno Kamyczek w „Przekroju” instruował osoby pracujące z klientem, by nie zadawały im prostego pytania: „Czego?”. Przed rewolucją najbardziej bronią się instytucje i urzędy, choć i tu pojawiają się nieśmiałe jaskółki zwiastujące wiosnę.

  źródło: NKJP: Joanna Cieśla, Agnieszka Rybak: Nadwiślański savoir-vivre, Polityka, 2004-07-31

  Warszawa wzbogaciła się o pierwszy kontrapas rowerowy - w ulicach Oboźnej i Dynasy [...]. Mamy nadzieję, że jest to jaskółka zwiastująca wiosnę w stołecznej organizacji ruchu i że na kolejne kontrapasy nie będziemy zmuszeni czekać do następnych wyborów samorządowych.

  źródło: Internet: www.budzet.zm.org.pl

 • typ frazy: fraza rzeczownikowa

  ż, odmienny: jaskółka, zwiastująca
Data ostatniej modyfikacji: 02.11.2015