relatywnie II

I
  • książk.  to, o czym mowa, może być tak nazwane, jeśli porówna się to z inną wartością
  • wykładnik aproksymacji

  • (quasi)synonimy:  względnie
  • Przedstawione wcześniej [...] wskaźniki ekonomiczne i finansowe charakteryzujące gospodarkę polską w okresie transformacji [...] informują o relatywnie (w porównaniu z przeszłością, jak również z wieloma krajami o gospodarce rynkowej) niskim udziale budżetu państwa w redystrybucji PKB.

    źródło: NKJP: Stanisław Owsiak: Finanse publiczne, 1998

    Przypomnijmy, że w latach 1945-1989 Polska miała relatywnie najbardziej liberalne (po Jugosławii) ustawodawstwo dewizowe wśród krajów rządzonych przez partie komunistyczne, a w latach 1990-1991 wyraźnie przodowała pod tym względem.

    źródło: NKJP: Bogusław Pietrzak (red.): System finansowy w Polsce, 1997

    Chodzi o to, by wszędzie w Europie zbliżać się do siebie, a nie odgradzać. Granice zostaną relatywnie szybko pokonane przez gospodarkę, ale należy pokonać jeszcze owe bariery, które nie zostały wybudowane z drutu kolczastego, lecz z wzajemnych stereotypów i uprzedzeń.

    źródło: NKJP: Małgorzata Litwin: Zjednoczeni pod gwiazdami, Gazeta Miejska, 2001

    Becker w trojaki sposób tłumaczył fakt, że pewni ludzie robią jednak to, co innym zaledwie się marzy, to znaczy naruszają normy. Pierwszą kategorię intencjonalnych dewiantów stanowią ci, którzy mają relatywnie mało do stracenia, a więc ci, których życie potoczyło się w taki sposób, że czują się częściowo lub całkowicie niezwiązani systemem zobowiązań konformistycznych.

    źródło: NKJP: Andrzej Siemaszko: Granice tolerancji. O teoriach zachowań dewiacyjnych, 1993

  • część mowy: operator metapredykatywny

    podklasa: aproksymacji

  • relatywnie _
    Przym., Przysł., Licz.
    szyk: stały: antepozycja
  • Od:  relatywny  (spadek cen)

CHRONOLOGIZACJA:
1861, SJPWar
Data ostatniej modyfikacji: 21.08.2018